• Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195 Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki 8
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Uczniowie klas trzecich gimnazjum odwiedzają miejsca pamięci narodowej i religijnej


 

Zgodnie z Programem Wychowawczym i szkolną tradycją 5 października 2018r. odbyła się ostatnia wycieczka klas trzecich wygaszając Gimnazjum im. J. Słowackiego w Starym Sączu do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia.

Opiekunami byli wychowawcy - Joanna Pabian-Rams, Ewa Załubska, Małgorzata Maśko ,Ewa Komar oraz nauczyciele – Edyta Dutka, Zofia Trzcińska, Agnieszka Obrzud, ks. Tomasz  Chrupek

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam uczniowie klas trzecich w indywidualnej, cichej modlitwie przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej mogli powierzyć wiele swoich osobistych próśb, intencji i podziękowań. 

Dalej były Wadowice, miasto rodzinne Karola Wojtyły, w którym zwiedziliśmy kościół parafialny i Muzeum Jana Pawła II. Muzeum zrobiło na młodzieży ogromne wrażenie, połączenie oryginalnych eksponatów z multimedialną ekspozycją rozmieszczoną na powierzchni ponad 1000m2, daje możliwość zapoznania się z cała drogą życiową św. Jana Pawła II. Oczywiście nie zapomnieliśmy o „papieskich kremówkach”.

Kolejnym punktem wycieczki był Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Utworzony przez Niemców w połowie 1940r., symbol planowanego ludobójstwa i Szoah.

Młodzież weszła przez bramę z napisem Arbeit macht frei na teren obozu Auschwitz I i autentycznymi alejkami z drutem kolczastym oglądała bloki z ekspozycjami, plac apelacyjny, komory gazowe, krematoria. Duże wrażenie wywarły zdjęcia więźniów przedstawiające życie obozowe, apele, segregacje przy rampie, ekspozycje z walizkami, naczyniami, ubraniami, butami, okularami. Pod ścianą śmierci bloku 11. młodzież zapaliła symboliczne znicze. Następnie udaliśmy się do Brzezinki - II części obozu Auschwitz II- Birkenau gdzie zwiedzaliśmy baraki, szliśmy drogą śmierci, dotarliśmy do Pomnika Narodów gdzie w 23 językach upamiętniono zamordowanych.

My oddaliśmy hołd pomordowanym minutą ciszy.

To była wyjątkowa wycieczka, wymagała powagi i skupienia i refleksji. Na podkreślenie zasługuje dojrzała, stosowna do okoliczności postawa uczniów - uczestników wycieczki.

Galeria zdjęć

 

Autor: Małgorzata Maśko
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.