Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

  • Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki
 
 
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Wycieczka klas drugich pociągiem RETRO


Piątkowy poranek (5 października, 2018r) powitał drugoklasistów piękną jesienną pogodą.

Wraz z wychowawcami, opiekunami i grupą rodziców postanowiliśmy odbyć podróż historyczną koleją wzdłuż doliny Popradu. Udaliśmy się szkolnym GIMBUSEM do Nowego Sącza na stację PKP. Tu rozpoczęła się nasza przygoda. Na stacji czekał na nas pracownik kolei i pięknym służbowym mundurze. Zaprosił nas na poczęstunek, a następnie do zwiedzania  Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego - Ekspozycja została utworzona w 2006 roku z inicjatywy dyrekcji Zakładu Linii Kolejowych w Nowym Sączu w ramach obchodów rocznicy 130-lecia kolei w Nowym Sączu. Izba składa się z trzech pomieszczeń, w których urządzono wystawy zabytkowych urządzeń, książek, kartonowych biletów, tablic i znaków. Przed budynkiem izby znajdują się dwa krótkie ekspozycyjne odcinki toru kolejowego, na którym zostały ustawione wózki torowe, a obok niego znaki oraz semafor. 

Na stacji czekał na nas zabytkowy pociąg zestawiony z parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów typu Bi z lat 1925-1930. Po zajęciu miejsc w zabytkowym wagonie przyszedł do nas konduktor i skasował nam kartonowe bilety specjalną historyczną maszynką. Jako prawdziwi pasażerowie jechaliśmy w kierunku Piwnicznej - obserwując za oknami pięknie malującą drzewa Panią Jesień. Sunący po torach pociąg zostawiał za sobą smugi dymu -lokomotywa jest napędzana silnikami parowymi. Para pochodzi z kotła opalanego węglem.

W Piwnicznej -Zdroju czekał na nas przewodnik PTTK, który oprowadził nas po miasteczku, opowiedział o historycznej studni znajdującej się w centrum rynku. Był czas na zakup pamiątek. Następnie droga powrotna do Starego Sącza. Podróż pociągiem Retro na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów, szczególnie, że dzisiaj możemy odbywać podróże bardzo szybkimi i nowoczesnymi pociągami.

Galeria zdjęć

 

 

Autor: Stanisława Bielak
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.