Nasi uczniowie próbują pobijać rekordy...

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już po raz szósty zorganizowała akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Celem akcji było zwrócenie uwagi na potrzebę szkoleń dzieci oraz istotę umiejętności wykonywania RKO, dzięki czemu wzrastają szanse przeżycia osób z zatrzymaniem akcji serca. Akcja bicia rekordu w jednoczesnej resyscytacji krążeniowo - oddechowej to największa lekcja w zakresie bezpieczeństwa. Nasza szkoła przyłączyła się do niej również ze względu na udział w konkursie "Odblaskowa Szkoła", którego główną ideą jest promowanie bezpieczeństwa wśród społeczeństwa.

16 października 2018 z okazji „Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” w samo południe dziesiątki tysięcy osób z całego kraju pokazało, że umie udzielić pierwszej pomocy. Do akcji włączyły się różne instytucje, a większość z nich stanowiły szkoły objęte Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Do akcji przyłączyła się również nasza szkoła. Przedstawiciele klas IV, V, VIII oraz 3 gimnazjum, w sumie 23 osoby przez pół godziny na 2 fantomach prowadzili resuscytację krążeniowo - oddechową. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w bicie rekordu. Każdy uczeń wykonał na przygotowanym fantomie 30 ucisków oraz dwa oddechy ratownicze. Możemy sobie pogratulować, gdyż według nieoficjalnych ustaleń rekord został pobity. Najważniejszy jest jednak fakt, iż nasi uczniowie pokazali, że potrafią ratować ludzkie życie. Pamiętajmy, że podjęcie akcji ratowniczej jest zawsze lepsze niż nie udzielenie pomocy. Cieszymy się, ze mamy udział w biciu rekordu. Mamy nadzieję, że dzieci w razie potrzeby będą miały odwagę, aby nabyte podczas akcji umiejętności wykorzystać w ratowaniu drugiego człowieka.

Drodzy uczniowie dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Drodzy rodzice, opiekunowie, nauczyciele – dbajcie o rozwój umiejętności udzielania pierwszej pomocy przez dzieci (i siebie)!

Autor: Agnieszka Obrzud