Dni pamięci - pamiętamy o tych, którzy odeszli

Dni listopadowe to szczególne dni. Wspominamy bliskich, znajomych, którzy już odeszli od nas, ale ciągle są w naszej pamięci. Należy również pamiętać o tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny i spoczywają w zbiorowych mogiłach, upamiętniają ich pomniki. Rok 2018 to szczególny rok - świętujemy 100 lecie Odzyskania Niepodległości. W Starym Sączu mamy austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Zajmuje on niewielką powierzchnię i stanowi odrębną kwaterę na Nowym Cmentarzu, tuż przy wejściu. Główny element dekoracyjny tworzy znajdujący się na środku duży obelisk zwieńczony betonowym krzyżem. Zamontowano na nim kilka tablic z inskrypcjami, datą 1914. Dookoła pomnika betonowa ścieżka i trawniki, na obrzeżach kwater znajdują się nagrobki. Pochowano tutaj żołnierzy poległych w czasie walk w 1914. Uczniowie klasy 2a wybrali się 5 listopada wraz z wychowawcą i Rodzicem na starosądecki cmentarz, aby uczcić pamięć i oddać hołd poległym w czasie I i II wojny światowej. Zapaliliśmy znicze i chwilą ciszy uczciliśmy ich pamięć. W ciszy i pełni powagi przemierzaliśmy alejkami cmentarza, a następnie udaliśmy do szkoły.

Autor: Stanisława Bielak