Uczniowie klas pierwszych są już czytelnikami biblioteki szkolnej

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku przez bibliotekę, weszło już na stałe do kalendarza szkolnych wydarzeń.
Głównym celem tej imprezy czytelniczej jest promocja biblioteki szkolnej oraz zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z jej zbiorów. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem bezpiecznym i przyjaznym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać.

W naszej szkole uroczystość pasowania  odbyła się 29 listopada 2018 roku. W  pięknie przygotowanej sali nr 21 zebrała się 36-osobowa grupa uczniów z klas 1A i 1B wraz z wychowawczyniami: panią Anną Kozik i Iwoną Stojek. Swoją obecnością zaszczyciły nas panie: dyrektor szkoły Wioletta Nowak oraz Małgorzata Maśko wychowawczyni uczennic, które wystąpiły przed piewszoklasistami.

Spotkanie rozpoczęły uczennice klasy 7B. Najpierw Agnieszka Koszyk wyrecytowała wiersz pt. "Książka". Potem o walorach książki, potrzebie czytania w każdym wieku przekonywała Emilka Rucińska.  Następnie pani Halina Madziar zaprosiła do obejrzenia programu przygotowanego przez uczennice klasy3C gimnazjum. Wielką przyjemnością było patrzeć na zadziwione i uśmiechnięte buzie pierwszaków, gdy na scenie pojawiły się: stara, zniszczona książka - Aleksandra Tyka (ucz. kl. 4A), Atlas, Encyklopedia, Album, Słownik, Baśnie (Joanna Wójcik, Weronika Dolińska, Aleksandra Szczęsna, Sylwia Wojtas, Marta Pustułka) i czytelnik, wybierający jedną z nich - Laura Korona. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze, samodzielnie odczytując z dużych, kolorowych plakatów prośby zniszczonej książki. Jednak największą atrakcją wzbudzającą ogólną wesołość było przedstawienie „Moda na czytanie”. „Rywale książki”: komputer, Internet, mysz komputerowa, drukarka, telefon komórkowy zachwalający swoje walory przegrali na korzyść książki, bo:

„....................................

każda moda kiedyś minie.

Lecz jest jedna co zostanie.

Jaka? Moda na czytanie..”

Po części artystycznej nadszedł czas na złożenie ślubowania i moment pasowania na czytelnika. Z rąk pani dyrektor szkoły Wioletty Nowak uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i zakładki do książki wykonane przez ich starsze koleżanki. Zaproszenie czytelników do biblioteki oraz wspólne zdjęcia zakończyły uroczystość. Już jutro mali czytelnicy odwiedzą bibliotekę, by po raz pierwszy „wypróbować” swój identyfikator z kartą czytelnika i wypożyczyć pierwszą książkę z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2.

Autor: Halina Madziar