Napisali książkę i zostali wyróżnieni w konkursie literacko-plastycznym „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie”.

Konkurs plastyczno-literacki „Wolna i niepodległa. Moja opowieść o Ojczyźnie” został zorganizowany przez Fundację Chronić Dobro w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę oraz z okazji Roku Księgi w Opactwie Benedyktynów w¤Tyńcu. Konkurs przebiegał pod patronatem honorowym Małopolskiego Kuratora Oświaty. Komisja konkursowa doceniła książkę naszych piątoklasistów „za bardzo bogate i¤różnorodne treści książki oraz duży wkład pracy całej grupy,” przyznając im wyróżnienie w kategorii klas V-VIII szkoły podstawowej. Autorami wyróżnionej książki jest sześciu uczniów z klasy Va: Piotr Damasiewicz, Zuzanna Garwol, Szymon Kostrzeba, Gabriela Mordarska, Alicja Pierzga oraz Julia Zegarlińska. Zainspirowani przez wychowawcę klasy, Beatę Damasiewicz, aktywnie włączyli się do współpracy w grupie, czego efektem była ich pierwsza wspólnie napisana książka pt. „Uczniowie Słowackiego opowiadają o Ojczyźnie - Nasz opowieść o Ojczyźnie, patriotyzmie i o nas”. Zadanie nie było łatwe. Grupa piątoklasistów nie tylko musiała samodzielnie napisać swoją książkę, będącą refleksją o losach wolnej Polski, walkach o niepodległość i sukcesach w¤budowaniu wolnej Ojczyzny, ale również samodzielnie przepisać ułożony tekst w formie książki i przygotować własne ilustracje.

Uczniowie wraz z opiekunem grupy konkursowej Beatą Damasiewicz wzięli udział w¤uroczystej gali finałowej połączonej z ogłoszeniem wyników, która odbyła się w¤poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, w Opactwie Benedyktynów w¤Tyńcu. Laureaci mogli jednocześnie zwiedzić najstarszy istniejący klasztor w Polsce i poznać jego historię. Spędzili czas w sali multimedialnej, obejrzeli w muzeum opactwa wystawy stałe w¤podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki dotyczące historii benedyktyńskiego opactwa, zobaczyli romańskie detale architektoniczne, poznali tajniki tworzenia średniowiecznych ksiąg, zajrzeli do środka zrekonstruowanego średniowiecznego skryptorium, w którym benedyktyni ręcznie przepisywali grube księgi. W trakcie uroczystości wręczenia nagród uczniowie wzięli udział w wykładzie poświęconym historii tworzenia książek w zaciszach średniowiecznych skryptoriów, a także etapom powstawania ksiąg rękopiśmiennych. Zobaczyli jak wyglądał w średniowieczu proces złocenia.

Zanim odbyło się oficjalne ogłoszenie wyników konkursu o. Konrad Małys OSB, benedyktyn tyniecki i polonista, który był jednym z członków komisji konkursowej, przyznał, iż czytanie wszystkich 67 książek zgłoszonych na konkurs było wielką radością serca, a potem nawiązując do 100-lecia odzyskania niepodległości, opowiedział historię o¤tym, co znalazł w pewnym starym domu. Były to listy pisane przez żołnierza z Pierwszej Brygady Kadrowej. Wszyscy laureaci konkursu mogli zobaczyć jeden z takich odnalezionych autentycznych listów, a ich fragmenty zostały odczytane przez o.¤Konrada.

Po zakończeniu gali finałowej nasi laureaci wraz z przewodnikiem mogli zwiedzić opactwo, a także uczestniczyć w nietypowych warsztatach z kaligrafii, poznając pismo średniowieczne, metody tworzenia iluminacji, czyli dekoracji ręcznie wykonywanych w książkach i rolę średniowiecznych skryptoriów, pisali również na tabliczkach pokrytych woskiem, a także mogli zobaczyć galasy, czyli narośla na dębowych liściach, z których wyciąg używany był do produkcji atramentu. Warsztaty były okazją do tego, aby spróbować własnych umiejętności w pracy średniowiecznego skryby. Uczniowie otrzymali minuskuły, kałamarze i pióra, a potem wzorując się na średniowiecznym piśmie, pisali swoje imiona. Po warsztatach wraz z przewodnikiem udaliśmy się jeszcze na spacer klasztornymi korytarzami, a na koniec zaglądnęliśmy do klasztornego sklepiku z produktami benedyktyńskimi, delektując się pysznymi piernikami i lizakami.

Autor: Beata Damasiewicz

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl