Grudzień w Klubie Wolontariatu

Praca, którą wykonuje się z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają wolontariusze w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie szkolnym, jak i lokalnym.

5 grudnia 2018 r. wolontariusze z naszej szkoły świętowali Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Była to okazja, żeby pokazać społeczności lokalnej, jak wielką rolę odgrywają uczniowie zaangażowani w pracę społeczną na rzecz innych. Wolontariusze rozmawiali z mieszkańcami Starego i Nowego Sącza  o swojej działalności i zaangażowaniu w różne inicjatywy.  Rozdawali przechodniom kalendarze, kolorowe balony oraz pierniczki z motywującymi aforyzmami, z którymi rozmówcy mieli podzielić się z bliską osobą.

W tym roku wolontariusze oraz uczniowie klas 5A i 8 B bardzo aktywnie zaangażowali się w Mikołajkową akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem” na rzecz Przemka, który urodził się w ciężkiej zamartwicy okołoporodowej.

Klub Wolontariatu naszej szkoły, klasy VA i VIII B oraz uczeń klasy VA  - Jakub Miechurski uzyskali tytuł „Dyplomowanego Mikołaja” nadawanego przez Stowarzyszenie Sursum Corda, potwierdzający nieziemskie kwalifikacje w czynieniu dobra, a co ważniejsze – odczuli wielką radość z dzielenia się z innymi i z spełnienia marzeń chorych dzieci.

Jak co roku przez cały listopad, wolontariusze spotykali się i własnoręcznie wykonywali kartki świąteczne aby aktywnie pomóc w akcji „ Szlachetna Paczka”.

Dzięki zrozumieniu i akceptacji księży proboszczów z Parafii Św. Elżbiety w Starym Sączu, Parafii Miłosierdzia Bożego w Starym Sączu, Parafii Św. Mikołaja Biskupa w Moszczenicy Niżnej i kapelana Klasztoru Sióstr Klarysek wolontariusze zorganizowali kiermasz kartek świątecznych. Akcja kontynuowana była na wywiadówce szkolnej 3 grudnia 2018 r. Rodzice jak co roku chętnie wzięli udział w kiermaszu kartek i ozdób świątecznych  oraz ciast. Dziękujemy za okazane wsparcie, bowiem zgromadzone fundusze zostały przeznaczone na przedświąteczną pomoc uczniom najbardziej potrzebującym w naszej szkole. Dziękujemy wolontariuszom oraz rodzicom za przygotowanie i przeprowadzenie akcji.

Świąteczną pomoc kontynuowaliśmy  w dniach 10.12 - 15.12.2018 r. w ramach akcji „Serce – Sercu” na rzecz osób potrzebujących ze środowiska lokalnego. Jej organizatorem od 20 lat jest Fundacja Sądecka, a zbiórka ta jest zarejestrowana w bazie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Opisując wytężoną pracę wolontariuszy w miesiącu grudniu należy wspomnieć o sukcesie naszej wolontariuszki – Oliwii Tokarczyk – wyróżnienie w Małopolskim Konkursie „Barwy Wolontariatu”. Wolontariat Oliwki ma całą paletę barw:

· systematycznie pomaga osobie starszej, chorej - odwiedza ją, rozmową umila jej czas, robi jej zakupy, pomaga w wykonywaniu prac domowych,

· odwiedza dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego, pomaga im w zadaniach domowych oraz organizuje im czas wolny,

· bierze udział we wszystkich akcjach charytatywnych na terenie szkoły oraz w środowisku lokalnym.

Drodzy Wolontariusze, życzymy Wam wytrwałości w niesieniu pomocy innym ludziom, spełnienia marzeń, realizacji zamierzonych celów, a przede wszystkim, aby każdy dobry uczynek wracał do Was, dając siłę do dalszej pracy.

Autor: Małgorzata Koszyk