Magiczna wizyta w Fabryce Bombek

18 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 4a i klasy 4b wraz z wychowawcami gościli z wizytą w Fabryce Bombek w Bęble. Wyjazd był nagrodą w konkursie na dekoracje świąteczne zorganizowanym przez Fundację Rozwoju Sądecczyzny. Klasa 4a zdobyła pierwsze miejsce w konkursie, a uczniowie klasy 4b otrzymali nagrodę specjalną Burmistrza Jacka Lelka.

Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Pierwszą atrakcją, która czekała na uczestników wycieczki były warsztaty zdobienia bombek. Uczniowie podzieleni na grupy udali się do sal w których własnoręcznie ozdabiali swoje bombki brokatem według własnego pomysłu i uznania. Po wykonaniu ozdób udaliśmy się na halę produkcyjną, aby z bliska przyjrzeć się pracy ludzi zatrudnionych w fabryce.

Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowego produktu jaki możemy spotkać na sklepowych półkach. Poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek.Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W „lakierni” podpatrywaliśmy jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale „dekoracja” przyjrzeliśmy się jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, które nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu.

Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały  bombki, które wcześniej sami ozdabiali. Odwiedziliśmy również pobliski sklep w którym mogliśmy zakupić bombki wyprodukowane w tejże fabryce.

Autor: Wychowawcy klas czwartych

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl