Nasza szkoła z certyfikatem „Dobrze zaProjektowanej szkoły” - Z legendami w drodze do niepodległości

Przypomnijmy, iż Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”, a Kapituła Konkursu przyznała na realizację autorskiego projektu „Z legendami w drodze do niepodległości” w naszej szkole grant w wysokości 1000zł, który zostanie przeznaczony na zakup materiałów potrzebnych do stworzenia scenografii oraz wypożyczenie strojów dla aktorów. Za udział w konkursie szkoła otrzymała również certyfikat „Dobrze zaProjektowanej szkoły”, a także znalazła się na mapie „Dobrze zaProjektowanej edukacji”.

Od kilku tygodni w piątkowe popołudnia w naszej szkole odbywają się nietypowe warsztaty teatralne. Uczniowie klas czwartych i piątych wspólnie pracują nad stworzeniem dwóch sztuk w języku angielskim: Legendy o Smoku Wawelskim, jak i również Legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Swoje umiejętności aktorskie w najbliższym czasie zaprezentują oni przed społecznością szkolną, jak i również lokalną. Projekt koordynują nauczycielki języka angielskiego, Agnieszka Obrzud i Beata Damasiewicz, będące jednocześnie pomysłodawczyniami przedsięwzięcia, jak i również współautorkami scenariuszy adaptacji scenicznych dwóch polskich legend po angielsku. Celami realizowanego od wielu tygodni projektu są:  rozwijanie umiejętności językowych uczniów podczas warsztatów teatralnych, zachęcanie uczniów o różnym poziomie językowym do współpracy w zespole, kształtowanie świadomości kulturowej i patriotycznej wśród dzieci poprzez poznawanie polskich legend, zachęcanie do kreatywności i pracy nad własnym rozwojem, motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w innej formie niż zajęcia klasowe, a także rozbudzanie zamiłowania do nauki języków obcych wśród społeczności lokalnej. Elementami unikatowymi projektu realizowanego w naszej szkole jest nauka języka angielskiego w połączeniu z realnym celem, jakim jest stworzenie przedstawienia;  motywowanie dzieci, które posiadają różne umiejętności językowe do przełamywania bariery przed mówieniem w języku obcym; prezentowanie talentów uczniów przed społecznością lokalną; a także poznawanie polskich legend w nowej odsłonie, bo w języku angielskim.

W piątek, 8 marca, młodzi aktorzy z naszej szkoły mogli ćwiczyć grę aktorską i umiejętności językowe inaczej, bo nie w sali lekcyjnej, ale na prawdziwej scenie teatralnej w starosądeckim kinie Sokół.  Determinacja młodych aktorów świadczyła o ich profesjonalizmie. Pomimo piątkowego popołudnia spędzili prawie trzy godziny na deskach teatralnych, doskonaląc swoje umiejętności aktorskie w języku angielskim. Próba ta była tym bardziej wyjątkowa, bo wzięli w niej udział uczniowie klas pierwszych i drugich. Uczyli się współpracy ze starszymi koleżankami i kolegami, cierpliwości, wytrwałości, a swoje umiejętności językowe w adaptacjach scenicznych polskich legend będą mieć okazję zaprezentować również i oni, bo wystąpią w strojach krakowskich podczas premiery.

Możemy już zdradzić kilka ważnych dodatkowych informacji. Projektowi towarzyszyć bowiem będzie konkurs czytelniczy - Po angielsku… czytać każdy może, zachęcający uczniów naszej szkoły do czytania legend polskich po angielsku. Zostanie ogłoszony szkolny konkurs na samodzielne napisanie angielskiej wersji wybranej polskiej legendy w języku angielskim i przygotowanie ilustracji do napisanej legendy, lub stworzenie autorskiego komiksu z treścią legendy samodzielnie napisaną w języku angielskim. Już wkrótce pojawią się szczegóły dotyczące konkursów, których rozstrzygnięcie odbędzie się podczas premiery legend w języku angielskim dla społeczności lokalnej w kinie Sokół.

Zanim pojawią się plakaty informujące o oficjalnej dacie premiery, zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów teatralnych.

Projekt "Nauka języków... naprawde warto"

Językowy Teatr Szkolny

Autor: Koordynatorzy projektu "Nauka języków... naprawdę warto"

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl