• Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195 Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki 8
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Ogród kwitnący zimą


Od kilku tygodni na korytarzach naszej szkoły „kwitnie”, pomimo zimowej jeszcze pory, symboliczny ogród. Ma wiele barw. Wiele kwiatów. A każdy z nich jest piękny. Niepowtarzalny. Wyjątkowy. Kwitnie w nim tyle kwiatów, ilu uczniów uczęszcza do naszej szkoły. Na kwiatach dostrzec można wszystkie imiona naszych uczniów. Płatki kwiatów zdobią zaś cechy, które dany uczeń postrzegał jako ważne; jako te, którymi w¤codziennych relacjach w klasie, obdarowuje innych, wzmacniając tym samym więzi klasowe.

Ten wielobarwny, wielokwiatowy ogród jest efektem współpracy wszystkich uczniów i nauczycieli. Warsztaty odbywające się we wszystkich klasach na godzinach wychowawczych dotyczyły wartości i cech, które wzbogacają i wzmacniają zespoły klasowe. W klasach pierwszych został również zrealizowany scenariusz zajęć dla klas 1-3 Chrońmy dzieci 2 „Emocje - znam, nazywam, rozpoznaję.” Uczniowie szukali pozytywnych cech, które sprawiają, że relacje w klasie opierają się na szacunku, tolerancji i zrozumieniu. Podczas godzin wychowawczych powstawały klasowe ogrody, w których zakwitały kwiaty tego samego gatunku, jednakże każdy był wyjątkowy, jedyny w¤swym rodzaju.

Korytarze szkoły ozdobiły także ogromne portrety klasowe, na których uczniowie pokazywali to, iż pomimo różnic, są zawsze razem. Są to nietypowe prezentacje klas. Autorskie pomysły. Równie niepowtarzalne, jak ogród kwitnący zimą. Wzbudzają zainteresowanie i pomimo tego, iż wystawę klasowych portretów można oglądać w naszej szkole już od pewnego czasu, wciąż gromadzą one wokół siebie wielu zaciekawionych uczniów, którzy z fascynacją analizują, podziwiają, wnikliwie czytają zawarte na nich informacje o kolegach i koleżankach uczęszczających do danej klasy.

Efekty współpracy i zaangażowania uczniów i wychowawców przerosły wszelkie oczekiwania szkolnych koordynatorów projektu, którzy zachęcili do realizacji takich przedsięwzięć w związku z udziałem Szkoły Podstawowej nr 2 w¤Starym Sączu w działaniach związanych z Dniem Bezpiecznego Internetu 2019. Koordynatorzy chcieli bowiem tym samym zachęcić uczniów naszej szkoły do podjęcia osobistych refleksji nad znaczeniem współpracy w codziennych relacjach międzyludzkich, a także nad koniecznością podejmowania mądrych decyzji i szerzenia dobra również w Internecie.

Efekty współpracy w klasach zostały zaprezentowane podczas szkolnego finału, który odbył się 25 lutego 2019 roku. Poprowadzili go uczniowie z  klasy Va, Alicja Pierzga, Dominika Wastag, Jan Długosz i Piotr Damasiewicz a uroczyście otwarły tamburmajorki z klasy Va, Julia Zegarlińska, Klaudia Zielińska oraz Zuzanna Garwol. Prowadzący uroczystość przypomnieli wszystkim uczniom zgromadzonym na sali gimnastycznej zasady ASA INTERNETU, którego w sieci cechuje rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga. Na finał każda klasa przygotowała również autorską piosenkę, rymowankę lub wiersz na temat atutów swojej klasy pod hasłem „Nasza klasa jest super”. Wszystkie klasy wykazały się nie tylko talentem aktorskim i kreatywnością, ale przede wszystkim umiejętnością współdziałania w grupie, pokazując jednocześnie, iż potrafią pokonywać trudności i współpracować w atmosferze przyjaźni, tolerancji i zrozumienia.

Finał Dnia Bezpiecznego Internetu był świetną okazją do tego, by połączyć go z¤Festiwalem Uśmiechu i Dobrych Uczynków, stąd każdy uczeń podczas finału inicjatywy otrzymał naklejkę-uśmiech, którą symbolicznie nosił przez cały dzień, aby pamiętać o¤tym, iż również w codziennym życiu trzeba się uśmiechać i uśmiechem, symbolem przyjaźni, koleżeństwa, dobroci, obdarowywać innych.

Podczas finału uczniowie mogli obejrzeć również autorską inscenizację z udziałem szkolnych wolontariuszy o roli przyjaźni i bezpiecznym korzystaniu z Internetu „W¤przyjaźni tkwi siła”, przygotowaną pod czujnym okiem pani pedagog.

Zanim tegoroczny finał DZIAŁAJMY RAZEM dobiegł końca, na wszystkich czekała jeszcze jedna niespodzianka. Uczniowie otrzymali po dwa symboliczne serduszka, bo w¤codziennych relacjach z innymi nie należy zapomnieć o tym, że życzliwość jest fajna. „Jedno jest dla Ciebie, drogi kolego, koleżanko, a drugie podaruj komuś. Być może komuś, kogo chcesz za coś przeprosić; być może komuś, kto potrzebuje usłyszeć od drugiego człowieka dobre słowo; być może komuś, komu chcesz za coś podziękować; albo komuś, kogo po prostu lubisz i chciałbyś mu zrobić miłą niespodziankę. Powiedz swojemu koledze, koleżance, że dobrze, że jest.”- mówili uczniowie z klasy Va prowadzący finał trzymając ozdobiony wielobarwnymi kwiatami ogromny baner z napisem „Życzliwość jest fajna”, podczas gdy szkolni wolontariusze z koszami przepełnionymi pierniczkami w kształcie serduszek, wręczali je zgromadzonym na sali uczniom i nauczycielom, bo życzliwość otwiera drzwi do ludzkich serc.

I oby hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu „Działajmy razem” było już zawsze iskrą motywującą do współdziałania na co dzień.

 Galeria zdjęć


 

Autor: Koordynatorzy projektu 'Dzień Bezpiecznego Internetu"
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.