Dzień liczby Pi

Badali ją już starożytni Egipcjanie, Wisława Szymborska poświęciła jej wiersz, a matematyk William Shanks przez 15 lat wyliczał 707 cyfr jej rozwinięcia. 14 marca swój dzień obchodzi liczba Pi.

Liczba Pi, określająca stosunek obwodu koła do jego średnicy jest inspiracją nie tylko dla matematyków. I choć nadal nie wiadomo, „jaka ona jest” naprawdę, dzisiaj jest jej międzynarodowe święto. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu wyruszyli  na miasto sprawdzić czy starosądeczanie znają liczbę Pi. Odwiedzili między inny Urząd Miejski a także lokalne sklepy i przepytali przechodniów.

-Kto wyliczył najwięcej cyfr π? „Dlaczego liczba π nazywana jest ludolfiną?”, „Podaj dwa wzory w których występuje liczba π ? –to tylko niektóre z pytań, z którymi zmierzyli się przechodnie i urzędnicy. I chociaż liczba „pi” na co dzień występuje w  wyrażeniach „pi razy drzwi” i „pi razy oko” to mieszkańcy poradzili sobie naprawdę dobrze.

W tym dniu uczniowie naszej szkoły zorganizowali także szkolny konkurs z liczbą „pi” oraz specjalną audycję. Celem akcji  było przybliżenie historii i zastosowania liczby π, a także pokazanie, że matematyka w gruncie rzeczy może być fajna.

Liczba „Pi” nazywana jest także ludolfiną – na pamiątkę niemieckiego matematyka i szermierza zarazem – Ludolfa van Ceulena. Ten uczony oznaczył „Pi” z dokładnością to 35 miejsc po przecinku.

„Pi” jest liczbą niewymierną. Nie może być zapisana jako iloraz dwóch liczb całkowitych. Dowiódł tego w 1761 Johann Heinrich Lambert. Jest też liczbą przestępną (nie istnieje wielomian o współczynnikach całkowitych, którego „Pi” jest pierwiastkiem. Nie da się jej więc zapisać w postaci skończonego zapisu złożonego z liczb całkowitych, działań arytmetycznych, pierwiastków, potęg. Dowiódł tego w 1882 Ferdinand Lindemann.

PISZĄ O NAS... „Pi razy drzwi”. Liczba Pi ma swoje święto! Co o niej wiedzą starosądeczanie?, Starosądeckie.info 14.03.2019

Autor: Aneta Mamala