Jeden rok – dwie rocznice

2019 to wyjątkowy dla naszej szkoły rok. To rok, w którym przypadają dwie ważne rocznice: 210 – urodzin i 170 – śmierci naszego Patrona - Juliusza Słowackiego.

Dlatego Uczniowska Rada Szkolna postanowiła ogłosić 2019 Rokiem Słowackiego i zaproponowała szereg działań mających na celu propagowanie jego twórczości w środowisku szkolnym i lokalnym.

Aby nadać naszym obchodom wyjątkowego charakteru poprosiliśmy Burmistrza Starego Sącza Pana Jacka Lelka o Honorowy Patronat. Z dumą informujemy, że nasza prośba została pozytywnie rozpatrzona i 1 kwietnia, podczas uroczystej akademii, Pan Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza objął Swoim Patronatem nasze działania, a Pani Dyrektor Wioleta Nowak otworzyła Rok Słowackiego w Szkole Podstawowej nr 2.

Podczas spotkania głos zabrali także uczniowie, którzy przybliżyli swoim koleżankom i kolegom życie i twórczość Juliusza Słowackiego, recytując jego najpiękniejsze utwory:

Szymon Kostrzeba - „W pamiętniku Zofii Bobrówny”, Zuzanna Król - hymn „Smutno mi, Boże”, Oliwia Tokarczyk - „Testament mój”, Michał Zygmunt - „Rozłączenie|”. Następnie prowadzący Martyna Dziarmaga i Piotr Padula przedstawili propozycje działań „Roku Słowackiego”, czyli konkursów o charakterze szkolnym i międzyszkolnym, wycieczek, audycji, zabaw, spotkań, a więc nauki przez zabawę. Poinformowali także o nawiązaniu współpracy z Europejską Rodziną Szkół im. Juliusza Słowackiego i Towarzystwem Odrodzenia Kultury Polskiej w Krzemieńcu oraz o wycieczce klas VII i VIII do Krakowa.

3 kwietnia nasi uczniowie udali się na zaplanowaną wycieczkę, której celem było złożenie kwiatów przy grobie Juliusza Słowackiego w Krypcie Wieszczów na Wawelu oraz obejrzenie spektaklu w Teatrze Juliusza Słowackiego.

Inauguracja roku Juliusza Słowackiego

Autor: Opiekunowie URS