„CO DWIE GŁOWY – TO NIE JEDNA” - PRACUJEMY W GRUPACH W KLASIE 2B

Indywidualizacja pracy na lekcjach jest bardzo ważna w procesie nauczania, ale nie mniej ważna jest praca dzieci w grupach, która uczy współpracy, podziału obowiązków, komunikatywności, życzliwości, poszukiwania wielu rozwiązań, wspólnej odpowiedzialności za wykonywane zadanie i wielu innych rzeczy. Przede wszystkim zaś praca grupowa to możliwość wyzwolenia kreatywności w każdym z członków grupy. Ci, którzy „giną” w dwudziestoosobowej klasie, mogą zabłysnąć w kameralnym 3-4 osobowym składzie.

W klasie 2B wykorzystujemy często pracę w grupach, zarówno na zajęciach polskiego czy matematyki, ale także np. na zajęciach techniki. W maju przykładowo  robiliśmy projekt placu zabaw. Każda grupa zgromadziła wcześniej potrzebne materiały i wspólnie wymyślała taki plac zabaw, na jakim sami chcieliby się bawić. Pomysły były naprawdę nietypowe, jak i materiały na wykonanie zadania projektowego.

Innym razem pracowaliśmy na przyrodzie z mapą Polski. Dzieci określały krajobrazy naszego pięknego kraju , poszukiwały największych miast, rzek, jezior, gór. Powtórzyliśmy też kierunki świata. Teraz, jadąc na wakacje, będziemy wiedzieć, gdzie jesteśmy i jakie krajobrazy spotkamy.

Praca w grupie to przyjemność i możliwość rozłożenia zadania na wiele umysłów i talentów, bo jak mówi stare porzekadło „Co dwie głowy- to nie jedna”, a co dopiero, jak tych głów jest kilka.

Autor: Bożena Bielak

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl