• Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195 Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki 8
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Wycieczka dla uczniów klas piątych do Krakowa z niespodzianką od krakowskiego Hotelu Wyspiański***


Uczniowie klas piątych wzięli udział w czerwcowej wycieczce szkolnej do Krakowa. Zanim dotarli na miejsce, już w Starym Sączu zaraz po wejściu do autokaru, zostali zaproszeni na wyjątkowy spacer po Drodze Królewskiej. Odłożyli więc na bok telefony komórkowe. Za chwilę miał bowiem rozpocząć się nietypowy spacer po Krakowie zakończony konkursem wiedzy o miejscach poznanych podczas spaceru. Na zwycięzcę czekała tajemnicza nagroda - niespodzianka.

„Spacer po Drodze Królewskiej w autokarze”- dla wielu ten pomysł mógł zabrzmieć niedorzecznie, ale po chwili uczniowie otrzymują od wychowawców- Beaty Damasiewicz i Zofii Trzcińskiej mapki i ołówki, które miały przydać się podczas wspólnego spaceru, bo na nich należało wpisywać liczby, słowa klucze, tylko po to,  aby późniejsze rozwiązywanie zagadek o Krakowie nie sprawiło żadnej trudności. I wtedy Zuzanna Garwol i Dominika Wastag z Va biorą w autokarze mikrofon do ręki i witają wszystkich w Krakowie, u wrót średniowiecznego miasta. Zdziwienie na twarzach niektórych uczestników wycieczki. Zamiast używania telefonów komórkowych, trzeba będzie współpracować z sobą, by sprostać zadaniu konkursowemu.

Autokarowy spacer po Drodze Królewskiej rozpoczyna się od ulicy Basztowej przy Bramie Floriańskiej, a kończy przy Wawelu, czyli tam, gdzie po dotarciu autokarem do Krakowa będzie czekać na wszystkich pani przewodnik. Podczas quizu konkursowego można wykorzystywać mapki z zaznaczonymi informacjami i notatkami zapisanymi w trakcie spaceru w towarzystwie autokarowych przewodniczek, Zuzanny Garwol i Dominiki Wastag z Va. Przed uczniami prawdziwe wyzwanie- 35 ambitnych pytań przygotowanych przez wychowawców, na które w piętnaście minut należy odpowiedzieć pracując w parach.

Nikt nie spodziewa się tego, jaka nagroda czeka na zwycięzcę. Dopiero po powrocie z wycieczki owiana tajemnicą nagroda zostaje ujawniona. Nagrodą główną w autokarowym konkursie wiedzy o Krakowie „Spacer po Drodze Królewskiej” dla piątoklasistów z naszej szkoły jest bowiem zaproszenie na bezpłatny dwudniowy pobyt w Krakowie w trzygwiazdkowym Hotelu Wyspiański położonym w samym centrum Krakowa, tylko 500 metrów od Rynku Głównego, w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta. Pobyt obejmuje jedną noc w komfortowym pokoju dla dwóch osób dorosłych i dziecka oraz śniadanie w formie bufetu. Sponsorem nagrody jest trzygwiazdkowy HOTEL WYSPIAŃSKI w Krakowie.

Zdobywa ją Sebastian Tomecki z klasy Vb, który z uwagi na nieparzystą liczę uczestników wycieczki musiał poradzić sobie sam z konkursowymi pytaniami. Tym bardziej ogromne gratulacje należą się więc Sebastianowi.  Drugie miejsce zostało przyznane Julii Szlęk i Kindze Szlęk z Vb, a trzecie miejsce zdobyły Alicja Pierzga i Weronika Golonka z kl. Va. Podczas Święta Szkoły, 11 czerwca 2019 roku, wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy

Autokarowy spacer po Drodze Królewskiej absorbuje i nagle okazuje się,  że dojeżdżamy pod Wzgórze Wawelskie, gdzie czeka na nas przewodnik, czyli sympatyczna pani Ania. Zanim rozpocznie się zwiedzanie, każdy uczeń otrzymuje odbiorniki ze słuchawkami, dzięki czemu odkrywanie Krakowa będzie jeszcze lepsze. Mijamy słynną Smoczą Jamę i ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, docierając pod Katedrę na Wawelu. Piątoklasiści mogą zobaczyć konfesję św. Stanisława, groby królów polskich, krypty w katedrze z Kryptą Wieszczy Narodowych, gdzie spoczywa patron naszej szkoły - Juliusz Słowacki. Mamy wiele szczęścia. Wspinamy się bowiem na Wieżę Zygmuntowską, by dotknąć serca potężnego Dzwonu Zygmunta. Po opuszczeniu katedry, idziemy ulicą Kanoniczą i docieramy do ulicy Grodzkiej, spoglądając na wspaniałą kamienną fasadę Kościoła św. Piotra i Pawła oraz położony nieopodal romański Kościół św. Andrzeja. Docieramy na Rynek Główny z Sukiennicami i odchyloną od pionu o 40 cm wieżą dawnego ratusza, przed którą znajdują się dwa kamienne lwy. Przy pomniku Mickiewicza spoglądamy na Bazylikę Mariacką w oczekiwaniu na hejnał, a potem patrzymy w kierunku ulicy Floriańskiej, bo podążając dalej aż do Bramy Floriańskiej dociera się przecież do miejsca, gdzie rozpoczął się poranny autokarowy spacer po krakowskiej Drodze Królewskiej.

W Papugarni Amazonia czeka na wszystkich niezapomniana przygoda pełna kolorów i dźwięków w towarzystwie egzotycznych papug. Próby nakarmienia papug to nietypowe wspomnienia dla wszystkich. Na koniec zabawa w selfilandii i multimedialna lekcja przyrody „Ptasie historie”, dzięki której uczniowie poznają wiele ciekawostek z życia ptaków: charakterystyczne cechy budowy, różnice i podobieństwa między papugami a innymi ptakami, ubarwienie papug, ptasie zmysły, ptasia mowa, a także ptasie rekordy.

A potem spacerkiem udajemy się pod Wzgórze Wawelskie i pełni wrażeń bezpiecznie wracamy autokarem do Starego Sącza.

Galeria zdjęć

 

 

Autor: Beata Damasiewicz
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.