II Odblaskowy Rajd Rowerowy

20. września uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w II Odblaskowym Rajdzie Rowerowym.

Ideą wydarzenia było zwrócenie uwagi jak ważnym elementem w życiu każdego z nas są noszone w widocznych miejscach odblaski. One niejednokrotnie mogą uratować nam życie. W przypadku złej widoczności kierowca prowadzący samochód dostrzega osobę idącą poboczem z odległości maksymalnie 50. metrów. Jeżeli taka osoba ma w widocznym miejscu element odblaskowy, jest zauważalna już z odległości 150. metrów.

Rajd jest jednym z działań w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”. W poprzednim roku szkolnym nasza szkoła uzyskała tytuł najbardziej odblaskowej szkoły w powiecie nowosądeckim. W tym roku po raz drugi przystąpiliśmy do konkursu zorganizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Celem konkursu jest zwiększenie aktywności szkół i społeczności lokalnych w zakresie świadomości korzystania z elementów odblaskowych w myśl zasady, iż „odblaski nie świecą w szufladzie”.

Uczestnicy rajdu pokonali kilkukilometrowy odcinek w odblaskowych kamizelkach w obstawie policjantów i członków Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zabrakło burmistrza Starego Sącza, Jacka Lelka. Wszystko w ramach projektu „Odblaskowa szkoła”.

Przed rajdem pani dyrektor Wioletta Nowak zwróciła się do dzieci i młodzieży, by bezpiecznie pokonali trasę przygotowaną przy współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Policji w Nowym Sączu. Bezpieczeństwo uczniów jest bowiem priorytetem naszej szkoły. Policjanci udzielili ostatnich wskazówek i „odblaskowi rowerzyści” wyruszyli w trasę. Przejazd tak spodobał się niektórym uczestnikom, że zbliżając się do mety słychać było okrzyki „Jeszcze raz!”.

Oprócz rajdu, na terenie szkoły przy ulicy Daszyńskiego uczniowie i ich rodzice mogli skorzystać z takich atrakcji jak alkogogle wypożyczone z Miejskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Nowym Sączu, elektryczne hulajnogi (dzięki uprzejmości pana Dariusza Ptaka i firmy Trafika Tabak), na których chętni mogli pokonać trasę slalomu oraz stanowisko do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Na wszystkich czekał poczęstunek oraz odblaskowe znaki drogowe, przygotowane przez samych uczniów. Serdeczne podziękowania należą się Piekarni Hopek ze Starego Sącza, firmie Raj z Gołkowic oraz wszystkim nauczycielom, uczniom szkoły i ich rodzicom.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe medale, ufundowane przez Studio Lasera ze Starego Sącza, które wręczyła pani dyrektor.

Autor: Agnieszka Obrzud, Justyna Tyka, Teresa Tokarczyk