Udział klasy 3B w programie edukacyjnym „Akademia Wodnika

1 października w klasie 3 B pojawił się gość. Była to pani Katarzyna Budzyn, pracownik Sądeckich Wodociągów, która przyszła do nas z ciekawą prezentacją multimedialną na temat wody. Rozmawialiśmy o tym, jak ważną rolę spełnia woda w życiu każdego człowieka, o tym, że człowiek często zużywa niepotrzebnie zbyt wiele tego cennego płynu, nie myśląc, że zanieczyszcza  nasze naturalne zbiorniki wodne. Aby tak się nie działo, już od najmłodszych lat musimy zacząć oszczędzać wodę. Chcąc  unaocznić nam proces oczyszczania zarówno wody doprowadzanej do gospodarstw domowych, jak i oczyszczania ścieków z tych gospodarstw wypływających, wyruszyliśmy z panią przewodnik do dwóch ważnych miejsc: Zakładu Uzdatniania Wody w Starym Sączu oraz Oczyszczalni Ścieków w Wielopolu koło Nowego Sącza. I tu, i tam byliśmy zdziwieni, jak wiele pracy i czasu pochłania przygotowanie wody do tego, żebyśmy mogli odkręcić kurek i bezpiecznie się tej wody napić, jak i do tego, żeby woda wypływająca  z naszych domów w postaci ścieków nie zanieczyściła  środowiska naturalnego i pozwoliła różnym  gatunkom zwierząt, takim jak np. ryby czy ptaki,  bezpiecznie żyć w naszych rzekach, jeziorach, morzu lub w ich pobliżu. Najbardziej zaciekawiły nas  żyjątka o śmiesznych nazwach (wrotki, nicienie, skąposzczety, orzęski itp.), które widzieliśmy pod mikroskopem. Chociaż są takie maleńkie  pracują wydajnie w służbie człowiekowi,  pomagając  oczyścić nasze ścieki.  Wśród nich spotkaliśmy naszego  dobrego znajomego, niesporczaka, którego poznaliśmy na spotkaniu autorskim z pisarką panią Justyną Bednarek. Był jednym z bohaterów jej książkowej opowieści. Jak się okazało, nasz  sympatyczny niesporczak spełnia też bardzo pożyteczną rolę w procesie biologicznego oczyszczania ścieków.

Wiele widzieliśmy i wiele się nauczyliśmy na tej lekcji w terenie. Na pewno będziemy pamiętać, że woda to nasz największy skarb i bez niej nie byłoby życia na ziemi.

Autor: Bożena Bielak