Seniorzy! Noście odblaski!

W ramach inicjatyw podejmowanych przez szkołę w ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” znalazły się akcje promujące bezpieczeństwo osób starszych w ruchu drogowym. 10 października 2019 r. grupa wolontariuszy Szkoły Podstawowej nr 2 w Starym Sączu pod opieką pań M. Koszyk i T. Tokarczyk przygotowała pogadankę dla seniorów, którzy obierają swoje wnuki po lekcjach ze szkoły.

Uczniowie przygotowali plakaty na temat noszenia odblasków po zmierzchu przez uczestników ruchu drogowego, drogi hamowania pojazdu, widoczności pieszego z odblaskami i bez odblasków. Zwrócili szczególną uwagę na konieczność noszenia odblasków przez pieszych po zmroku. Jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, to kierowca zobaczy go kilkaset metrów wcześniej i zdąży spokojnie wyhamować (elementy odblaskowe w zależności od rodzaju są widoczne w odległości od 200 do 1000 m). W ten sposób nawet niewielka opaska na ręce, może uratować nam życie. Goście podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat zachowania się pieszych na drogach po zmierzchu w okolicach, gdzie ulice nie są oświetlone. Niestety piesi nie mają żadnych elementów odblaskowych i nie są świadomi niebezpieczeństwa ewentualnego potrącenia przez samochód. Na koniec spotkania wolontariusze podarowali uczestnikom koszulki odblaskowe.

Autor: Małgorzata Koszyk, Teresa Tokarczyk

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl