UCZNIOWIE PISZĄ... Wycieczka klas ósmych

20 września 2019 roku uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę. Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Wyjechaliśmy spod szkoły około 5 rano. Po czterech godzinach dotarliśmy do Oświęcimia, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau. Pan przewodnik oprowadził nas po dawnym obozie zagłady. Mieliśmy okazję obejrzeć wystawy m.in. butów, walizek, szczotek i ubrań, należących do więzionych tam ludzi. Przechodziliśmy przez komorę gazową i krematorium, w którym znajdowały się piece. Mogliśmy również zobaczyć celę, w której zginął o. Maksymilian Maria Kolbe. Mimo tego, że muzeum jest dość stare, znajdują się w nim sale multimedialne. Następnie przejechaliśmy do drugiej części obozu w Brzezince. Na terenie Birkenau mieściły się drewniane baraki, w których mieszkali więźniowie.

Drugim etapem wycieczki było Muzeum Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. W nowoczesnych pomieszczeniach starego domu papieża poznawaliśmy historię życia Karola Wojtyły. Po zakończonym zwiedzaniu udaliśmy się do pobliskiej kawiarni na kremówki papieskie.

Ostatnim punktem wyjazdu była Kalwaria Zebrzydowska. Widzieliśmy tam klasztor ojców Bernardynów oraz przyglądaliśmy się makiecie, przedstawiającej kalwarię. Wracając do Starego Sącza odwieźliśmy uczniów ze szkoły w Skrudzinie, którzy też brali udział w wyjeździe.

Mimo silnych emocji, które towarzyszyły nam w obozie koncentracyjnym, wycieczka wszystkim się podobała.

Autor: Ula, Iza, Karolina, Monika i Ola