Odblaskowa Szkoła dla seniorów

W ramach akcji „Odblaskowa szkoła”  17 października 2019 r. uczniowie klasy 5 i 8 przeprowadzili zajęcia dla nauczycieli z Sekcji Emerytów ZNP. Dotyczyły one bezpieczeństwa osób starszych poruszających się po zmroku. Seniorzy obejrzeli prezentację pt. „Noś odblaski”, w trakcie której został wyświetlony film o potrąceniu pieszego przez samochód.  Osoba poruszała się po drodze po zmierzchu i była ubrana w ciemny strój, nie posiadała elementów odblaskowych i nie była dostatecznie widziana przez kierującego pojazdem.

W dalszej części spotkania uczniowie (Zuzanna Zaremba, Klaudia Kuziel i Antoni Janczura) przeczytali informacje zawarte na plakatach na temat noszenia odblasków po zmierzchu przez uczestników ruchu drogowego, drogi hamowania pojazdu, widoczności pieszego z odblaskami i bez odblasków. Zwrócili szczególną uwagę na konieczność noszenia odblasków przez pieszych po zmroku. Jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, to kierowca zobaczy go kilkadziesiąt metrów wcześniej i zdąży spokojnie wyhamować. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej – reanimacja krążeniowo-oddechowa. Przeprowadzona została w następującej kolejności: ocena bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności, wołanie o pomoc, sprawdzenie oddechu, ucisk klatki piersiowej i wdechy ratownicze.  Podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej przedstawiono działanie defibrylatora zewnętrznego aed.

Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie krzyżówki dotyczącej bezpieczeństwa pieszych. Najbardziej aktywni seniorzy otrzymali koszulki odblaskowe a wszyscy opaski odblaskowe.

Działanie zostało przygotowane w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” przez panie T. Tokarczyk i A. Obrzud.