„Noś odblaski!” - zajęcia dla uczniów klasy czwartej

17 października 2019 r. w ramach akcji „Odblaskowa szkoła” w naszej szkole odbyły się zajęcia pozalekcyjne dla uczniów klasy czwartej, która w obecnym roku szkolnym ubiegać się będzie o kartę rowerową. Uczniowie obejrzeli prezentacji pt. „Noś odblaski”. Dowiedzieli się, że  najbardziej na niebezpieczeństwo na drodze narażone są osoby poruszające się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego osoby takie muszą mieć na sobie elementy odblaskowe widoczne dla innych uczestników ruchu. Kolejnym punktem spotkania było udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej – reanimacja krążeniowo-oddechowa. Przeprowadzona została w następującej kolejności: ocena bezpieczeństwa, sprawdzenie przytomności, wołanie o pomoc, sprawdzenie oddechu, ucisk klatki piersiowej i wdechy ratownicze. W dalszej części grupa wolontariuszy naszej szkoły zapoznała swoich młodszych kolegów z informacjami na przygotowanych przez siebie plakatach. Dotyczyły one bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, noszenia odblasków po zmierzchu, drogi hamowania pojazdu, widoczności pieszego z odblaskami i bez odblasków.

Efektem końcowym zajęć było rozwiązywanie przez uczniów klasy czwartej krzyżówki z hasłem „Noś odblaski”. Za każdą prawidłowo podaną odpowiedź można było otrzymać słodki upominek wraz z hasłem „Pamiętaj o odblaskach”.

Uczniowie, którzy przygotowali zajęcia:

Antoni Janczura,

Zuzanna Zaremba