Odblaskowy happening na starosądeckim rynku

W słoneczny poniedziałek 21. października grupa uczniów klas piątych wraz z opiekunami: p. Justyną Tyką i p. Agnieszką Obrzud wyruszyli w odblaskowych ubraniach na ulice naszego miasta. Co ich skłoniło do takiego działania? Chęć zwrócenia uwagi mieszkańcom Starego Sącza jak ważne jest zakładanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmroku.

Pierwsze kroki uczniowie skierowali do Urzędu Miasta, gdzie odwiedzili burmistrza Starego Sącza p. Jacka Lelka, któremu spodobała się taka akcja. Przypomniał, że jeszcze niedawno jechał w II Odblaskowym Rajdzie Rowerowym. Uczniów uczulił na sprawdzenie oświetlenia rowerowego. Oczywiście i burmistrz i pracownicy urzędu otrzymali elementy odblaskowe.

Podczas przejścia ulicami w oczy rzucały się duże transparenty wykonane przez uczniów a propagujące zakładanie elementów odblaskowych. Mieszkańcy zostali obdarowani różnokolorowymi odblaskowymi „misiami”, „lewkami” czy „koniczynkami”, które każdy obiecywał nosić wychodząc z domu o zmroku.

Warto tu zwrócić uwagę, iż taki odblaskowy element może uratować życie. Odległość, z której kierowca jest w stanie zobaczyć poruszającego się pieszego zwiększa się gdy pieszy ma założoną np. opaskę odblaskową najlepiej na nogawce lub przedramieniu. Wówczas snop światła z reflektorów samochodowych sprawi, iż pieszy „będzie świecić”. A więc pamiętajmy wszyscy by świecić przykładem.

Autor: Agnieszka Obrzud, Justyna Tyka, Teresa Tokarczyk

Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl