Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu (Gimnazjum do 2017r.)

 • Zajęcia integracyjne
 • Klasa pierwsza w Bibliotece Miejskiej
 • Klasa pierwsza tworzy koktaile
 • Występ z okazji Dnia Nauczyciela
 • Ślubowanie klas pierwszych
 • Wycieczka na Górę Miejską
 • Rycerze w naszej szkole
 • Nasi uczniowie przy pomniku Golgota Wschodu
 • Wygrywamy w Zawodach Siłowych
 • Casting na św. Mikołaja
 • Happy Teddy Bear Day
 • slider
 • Konkurs My Christmas Card
Zajęcia integracyjne 1 Klasa pierwsza w Bibliotece Miejskiej2 Klasa pierwsza tworzy koktaile3 Występ z okazji Dnia Nauczyciela4 Ślubowanie klas pierwszych5 Wycieczka na Górę Miejską6 Rycerze w naszej szkole7 Nasi uczniowie przy pomniku Golgota Wschodu8 Wygrywamy w Zawodach Siłowych9 Casting na św. Mikołaja10 Happy Teddy Bear Day11 Jasełka 201712 Konkurs My Christmas Card13
jquery slider by WOWSlider.com v8.7
 

 

 

Eksperyment Odblaskowy


 

Jak sprawdzić z ilu metrów widać pieszego idącego w ciemnej kurtce po zmierzchu? A z ilu metrów kierowca jadący ciemną ulicą zobaczy pieszego, który pamiętał, żeby założyć elementy odblaskowe? Uczniowie naszej szkoły przeprowadzili eksperyment, który pozwolił im odpowiedzieć na te pytania.

W piątkowy wieczór, o godzinie 20 grupa dzieci, w większości piątoklasistów (ale nie zabrakło też uczniów klasy pierwszej, trzeciej i czwartej) udała się na ulicę Polną w Starym Sączu. Tam, będąc pod opieką nauczycielek - p.¤Agnieszki Obrzud, p. Teresy Tokarczyk, p. Bożeny Bielak oraz p. Anety Mamali, sprawdzali widoczność pieszego. Wyniki okazały się zaskakujące dla młodych użytkowników dróg publicznych. Kierowca, który jechał z prędkością 50km/h zobaczył grupę pieszych i zatrzymał samochód w odległości 41,6 m. Jakże wielkie było zdziwienie uczniów, którzy próbowali zobaczyć pieszego bez odblasków z jadącego pojazdu. Ich słowa: „ale ja ich nie widzę” mogą pozwolić wyciągnąć wniosek, że element odblaskowy powinien stać się obowiązkowym wyposażeniem każdego pieszego czy rowerzysty. Dla zaspokojenia ciekawości odległość w tym przypadku wynosiła zaledwie 14¤metrów.

W momencie, gdy uczestnicy eksperymentu założyli kamizelki odblaskowe można ich było zobaczyć z odległości już 139,2 m. czyli aż trzy razy wcześniej.

Przeprowadzony eksperyment uświadomił uczestnikom w praktyce jak ważne jest noszenie odblasków przez osoby piesze, co wpływa na ich bezpieczeństwo i możliwość zauważenia i podjęcie odpowiedniej reakcji przez kierującego pojazdem tj. bezpiecznego ominięcia lub wyhamowania pojazdu i uniknięcia potrącenia. Udział w przedsięwzięciu pokazał uczniom, że dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe warto również nosić w terenie zabudowanym.

W przeprowadzeniu odblaskowego eksperymentu  pomagała nam Starosądecka Policja. Wszelkie pomiary odległości zostały wykonane przez funkcjonariusza policji - p. Szczepana Janeckiego przy użyciu profesjonalnego kółka pomiarowego. Działania uczniów zabezpieczali druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Sączu.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla kierujących. Za brak odblasku grozi mandat karny.  Pamiętajmy jednak, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawić, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

 

Galeria zdjęć

Spot profilaktyczny

 

'

 

 

 

 

 

 

Autor: Agnieszka Obrzud, Justyna Tyka, Teresa Tokarczyk
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.
 
Telefony komórkowe - porównaj na Ceneo.pl