Odblaskowe klasy trzecie pod ziemią, czyli wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

28 października klasy 3A i 3B wyruszyły do Wieliczki, aby wiele metrów pod ziemią zwiedzić piękny świat żup solnych. Po przybyciu  na miejsce musieliśmy się zmierzyć z samodzielnym przejściem ponad 300 schodów, aby  dotrzeć do I poziomu zwiedzania na głębokości 64 m. Dla bezpieczeństwa, zarówno w drodze do kopalni, jak i w jej tunelach nosiliśmy kamizelki odblaskowe. Dzięki nim nasza grupa była doskonale widoczna nawet w ciemnościach. A na dole czekały na nas prawdziwe cuda. Przechodząc przez kolejne tunele i komory każdy sprawdzał językiem, czy na pewno wszystko jest z soli. W kilku miejscach szary kolor ścian zastąpiły białe nacieki solne. Takie ścianki zwane są „kalafiorowymi”, a pani przewodnik zdradziła nam, że amerykańscy turyści nazwali je po prostu „popcornem”.  Zwiedzając różne komory spotykaliśmy wiele wytworów sztuki, a wszystko zrobione z soli: figury, popiersia, płaskorzeźby.

Największe wrażenie zrobiła na nas leżąca na 101m głębokości olbrzymia kaplica św. Kingi. Patronka Starego Sącza to również patronka górników solnych. Komora jej poświęcona zachwyciła nas posadzką wyrzeźbioną w jednolitej solnej bryle, zwisającymi  z sufitu, misternie wykonanymi  z soli kryształowymi żyrandolami, wyrzeźbionym  w soli obrazem „Ostatnia wieczerza”, czy szopką betlejemską.

W komorze króla Kazimierza Wielkiego, który nakazał uporządkować i spisać w formie statutu prawo normujące zarządzanie kopalniami soli, czekała nas wielka niespodzianka. Nagle z półmroku wyłoniła się postać Skarbnika, a jego tubalny głos niesamowicie nas wystraszył. Przy bliższym poznaniu okazał się być bardzo sympatycznym „duchem kopalni”, który przygotował dla nas kilka atrakcji. Trochę nam opowiedział o historii kopalni i pracy w niej, a potem zorganizował potyczki klasowe w toczeniu beli soli. Po zaciętej walce  i wspaniałym dopingu wszystkich, wygrała klasa 3B, której zawodnicy okazali się być ciut szybsi od kolegów i koleżanek z 3A. Następnie Skarbnik zabrał nas do sali z tronem, na którym zasiadła w pięknych szatach księżniczka Kinga.  Ale zaraz, zaraz…. Skąd my znamy tą miłą buzię? No tak! To przecież nasza szkolna  koleżanka z 3A, Tosia Sowińska, która wcieliła się w postać  starosądeckiej Pani. W dalszej części przedstawienia dwóch śmiałków z 3B, Igor i Łukasz, poszukiwało pierścienia Kingi w kopie soli, a po odnalezieniu, wręczyło go księżniczce. Młodzi aktorzy świetnie się spisali i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Po pobycie ze Skarbnikiem, zmęczeni, posililiśmy się w sali restauracyjnej, a następnie udaliśmy się do windy. Po drodze czekał nas jeszcze quiz pani przewodnik, która zadawała pytania na temat kopalni. Wszystko wiedzieliśmy, nawet to, że wózek z solą, który pchali górnicy przed sobą nosił nazwę „psa kopalnianego”, gdyż jego koła wydawały dźwięk podobny do szczekania psa.

Na koniec windą wyjechaliśmy na powierzchnię. I tu znów czekała nas niespodzianka. Okazało się, że wyjechaliśmy zupełnie innym szybem, który znajdował się dość daleko od miejsca postoju naszego autokaru. Cóż było robić… czekał nas spacer w stronę parkingu. Dobrze, że pogoda dopisała i po porannym deszczu nie zostało śladu.

Zmęczeni całodzienną wycieczką i kilometrami wydeptanymi pod ziemią , ale też pełni wrażeń, bezpiecznie wróciliśmy do domów.

Autor: Bożena Bielak