• Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195 Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki 8
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

„Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić”


14 uczniów z klasy VIa oraz 1 uczennica z klasy Va naszej szkoły wzięli udział w wojewódzkim konkursie literacko-historycznym „Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić. Literackie wspomnienia z historii mojej rodziny”. Udział w konkursie był niewątpliwie ciekawą lekcją historii, bo inspirował do rozmów z rodzicami, dziadkami, pradziadkami i krewnymi o przeszłości. Godziny wychowawcze w VIa wypełniły się rodzinnymi wspomnieniami uczniów, którymi dzielili się ze swoimi koleżankami i kolegami.

Literackie zapisy tych wspomnień wykonane przez 15 uczniów naszej szkoły zostały wysłane do Krakowa w związku z piątą edycją wojewódzkiego konkursu literacko-historycznego „Przeszłość nie jest krainą, którą tak łatwo opuścić.” W tym konkursie uczennica naszej szkoły, Wiktoria Damasiewicz (kl. Va) otrzymała wyróżnienie na szczeblu wojewódzkim za pracę literacką pod tytułem „O babci Krysi i pradziadku Eugeniuszu”. Dyplom oraz nagrodę Wiktoria odebrała 20 stycznia 2020 roku podczas gali finałowej w Krakowie.

Pozostali uczniowie naszej szkoły otrzymali piękne pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, które zostały przekazane przez organizatorów opiekunowi konkursowemu p. Beacie Damasiewicz podczas gali finałowej w Krakowie. Wśród uczniów, którzy otrzymali dyplomy za prace literackie opisujące rodzinne historie znaleźli się: Klaudia Zielińska („Szczęście w nieszczęściu”), Jan Długosz („Wojenne dzieciństwo mojej prababci”), Julia Jawor („Dzieciństwo w dawnych latach”), Piotr Damasiewicz („Rodzinne spotkanie”), Piotr Jawor („Życie za Ojczyznę”), Dominika Wastag ( „Moi przodkowie- warto pamiętać”), Amelia Słaby („Historia mojej prababci”), Gabriela Mordarska („Ciężkie czasy”), Julia Zegarlińska („Wróg czy przyjaciel”), Weronika Golonka („Wspomnienia mojej babci o II wojnie światowej”), Oskar Skoczeń („Przymusowe roboty w Niemczech”), Szymon Kostrzeba („Służyć Ojczyźnie to zaszczyt i tradycja w mojej rodzinie”), Zuzanna Garwol („Wojna i miłość w dawnych czasach moich przodków”), a także Alicja Pierzga („Wspomnienia zbliżają…”). Jednocześnie podczas gali finałowej w Krakowie opiekun konkursowy p. Beata Damasiewicz odebrała nagrodę specjalną dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu za największą liczbę zgłoszonych prac konkursowych. Nagrodę specjalną uczniowie z kl. VIa przekazali na rzecz biblioteki szkolnej.

Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Romualda Traugutta w Krakowie oraz Szkołę Podstawową im. 9 Kompanii 3 Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Łomnicy – Zdroju. Polegał na napisaniu opowiadania lub reportażu pokazującego autentyczną historię, która wydarzyła się w rodzinie ucznia w czasie wybranych wydarzeń historycznych XX/XXI wieku (ok. 1900 – 2019).

Gala podsumowująca V edycję konkursu, w której uczestniczyła Wiktoria Damasiewicz wraz z opiekunem odbyła się 20 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im. R. Traugutta w Krakowie (ul. Smoleńsk 5-7). W trakcie gali odbył się także wykład historyczny na temat sportów Wikingów, a także występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Głębokiem. Konkurs został objęty patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Rady Miasta Dzielnica I Stare Miasto oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Piwnicznej.

 galeria zdjęć

 


 

 

Autor: Beata Damasiewicz
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.