Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu               
 (Gimnazjum do 2017r.)

  • Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki
 
 
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Dzień eTwinningu i Dzień Europy - akademia onlineOda do Radości, życzenia dla Europy i akademia online – tak świętowała nasza szkoła Dzień Europy.

Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego odsłuchania hymnu szkoły, po którym głos zabrała dyrektor szkoły p. Wioletta Nowak. Następnie przewodniczący szkoły Antoni Janczura oficjalnie zaprosił wszystkich zgromadzonych na platformie Teams do obejrzenia przedstawienia. Brak możliwości spotkania na sali gimnastycznej szkoły, jak zwykle podczas uroczystości szkolnych, spowodował przeniesienie uroczystości do sieci.

Uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Obrzud przygotowali krótki program słowno-muzyczny. Uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, iż 9 maja, jest dniem, w którym co roku świętujemy pokój i jedność w Europie. W ten dzień podpisana została historyczna deklaracja Schumana. W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950r. Robert Schuman - ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano rok później. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.

Wiktor Król, z klasy 7b,  który prowadził całość przedstawienia zaproponował wspólne obejrzenie, krótkiego filmu na temat podpisania deklaracji Schumana. Oprócz początków powstania Unii Europejskiej z przedstawienia dowiadujemy się wielu informacji na temat obecnej sytuacji w UE. Kamila Majerska (z klasy 5c) podaje w języku angielskim ilość obywateli oraz miejsce, na którym plasuje się Polska, jeżeli chodzi o ilość mieszkańców (5 miejsce).

Patryk Kopeć z klasy 3b oraz Wiktor Król przybliżają symbole Unii Europejskiej a Tomasz Śliwa z klasy 1a podkreśla jak ważne jest motto unii, czyli „Zjednoczona w różnorodności”. Oprócz odśpiewania hymnu UE przez Laurę Dobrowolską (klasa 5a) i Michała Handzlika (klasa 6b), Jan Długosz (klasa 6a) oraz Laura wykonali na skrzypcach fragment IX symfonii Ludwiga van Beethovena. W uniwersalnym języku muzyki hymn wyraża europejskie ideały wolności, pokoju i solidarności.

Oficjalnym hymnem unii jest Oda do Radości, jednakże nasi uczniowie  – Magdalena Biel, Patryk Kopeć, Konrad Morzywołek, Julia Wajnert, Olaf Fecko, Wiktoria Kostrzewa, Wiktor Król i Maksymilian Kowal zaprezentowali wersję nieoficjalną w języku angielskim: Europe is now united, and united will remain (Europa jest teraz zjednoczona i taka pozostanie)

  

Dzień Europy był także pretekstem do przybliżenia krajów partnerskich projektu Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools (ABIS). Nasza szkoła od tego roku szkolnego prowadzi działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Szkoły partnerskie znajdują się w Rumunii (Tirlisua i Dochia), Turcji (Tokat) oraz we Włoszech (Bagheria). W profesjonalny opowiedzili o nich: Izabela Oleksy, Julia Wajnert oraz Mikołaj Śliwa.

9 maja 2020r. to również 15lecie istnienia programu eTwinning, czyli społeczności szkolnej, gromadzącej szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracującej za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również możliwość doskonalenia zawodowego nauczycieli.

W ramach obchodów 15lecia programu eTwinning uczniowie klas pierwszych i drugich pod kierunkiem p. Agnieszki Obrzud przygotowywali karty z życzeniami urodzinowymi dla projektu a uczniowie klas piątych i szóstych prezentowali swoje opinie na temat programu. A wszystko to wykonali w języku angielskim.

Wspólnym przesłaniem wszystkich zaangażowanych w projekt Erasmus+ ABIS jest zachęcenie do dalszej współpracy.  

 

 

 

 

Główną część przedstawienia można obejrzeć poniżej.

 

 

 

 

Autor: koordynator projektu Erasmus+ ABIS w SP2 - Agnieszka Obrzud
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.