Jeden rok – dwie rocznice. Podsumowanie „Roku Słowackiego”.

Zacznijmy od wspomnień…

2019 to wyjątkowy dla naszej szkoły rok. To rok, w którym przypadają dwie ważne rocznice: 210 – urodzin i 170 – śmierci naszego Patrona - Juliusza Słowackiego.

Dlatego Uczniowska Rada Szkolna postanowiła ogłosić 2019 Rokiem Słowackiego i zaproponowała szereg działań mających na celu propagowanie jego twórczości w środowisku szkolnym i lokalnym.

Aby nasze obchody nabrały wyjątkowego charakteru, poprosiliśmy Burmistrza Starego Sącza Pana Jacka Lelka o Honorowy Patronat. Z dumą informujemy, że nasza prośba została pozytywnie rozpatrzona i 1 kwietnia, podczas uroczystej akademii, Pan Jacek Lelek Burmistrz Starego Sącza objął Swoim Patronatem nasze działania, a Pani Dyrektor Wioleta Nowak otworzyła Rok Słowackiego w Szkole Podstawowej nr 2.

Podczas spotkania głos zabrali także uczniowie, którzy przybliżyli swoim koleżankom i kolegom życie i twórczość Juliusza Słowackiego. Następnie prowadzący przedstawili propozycje działań „Roku Słowackiego”, czyli konkursów o charakterze szkolnym i międzyszkolnym, wycieczek, audycji, zabaw, spotkań, a więc nauki przez zabawę. Poinformowali także o nawiązaniu współpracy z Europejską Rodziną Szkół im. Juliusza Słowackiego i Towarzystwem Odrodzenia Kultury Polskiej w Krzemieńcu.

Działania zrealizowane w ramach „Roku Słowackiego”:

·        3 kwietnia nasi uczniowie udali się na zaplanowaną wycieczkę, której celem było złożenie kwiatów przy grobie Juliusza Słowackiego w Krypcie Wieszczów na Wawelu oraz obejrzenie spektaklu w Teatrze Juliusza Słowackiego.

·        Juliusz Słowacki - patron naszej szkoły – był bardzo mocno związany ze swoją matką, kochał ją, tęsknił za nią, pisał o niej i do niej piękne teksty. W „Roku Słowackiego” Uczniowska Rada Szkolna postanowiła „jak Słowacki” w sposób wyjątkowy uczcić swoje Mamy. Montaż słowno – muzyczny odbył się 26 maja 2019r. w Kościele Miłosierdzia Bożego.

·        3 czerwca 2019r. w naszej szkole odbył się pierwszy Piknik Słowackiego, czyli Dzień Sportu – Dzień Dziecka – dwa w jednym. Podczas pikniku odbyły się:

o      rozgrywki w piłce nożnej, piłce plażowej;

o      konkurs wiedzy o szkole, konkurs literacko – plastyczny (wiersz o szkole, portret Juliusza Słowackiego, szkic szkoły);

o      kalambury z „Balladyny”;

o      finał konkursu ortograficznego o „Złote Pióro Słowackiego”;

o      konkurs specjalny – List pożegnalny Balladyny.

·        Jak co roku, 11 czerwca, cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Święta Szkoły. Część artystyczną stanowił spektakl pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

·        4 września 2019r. obchodziliśmy 210 urodziny Patrona Szkoły – Juliusza Słowackiego. Nadaliśmy audycję radiową, prezentację multimedialną i ogłosiliśmy dwa konkursy. Nagrodami urodzinowymi było „Ciasto od Słowackiego”.

·        25 listopada 2019r. odbyły się warsztaty literacko – plastyczne „Bohater Słowackiego”. Wykonane prace zagościły na gazetce szkolnej i stanowiły oryginalną ozdobę korytarza.

·        28 listopada 2019r. to czas na dyskotekę andrzejkową, konkursy, wróżby, niespodzianki. W tym roku postanowiliśmy połączyć tradycyjne andrzejki z Juliuszem Słowackim. Do naszej szkoły przybyli dziwni goście, mogliśmy znów spotkać Goplanę, obecny też był Kirkor, Skierka, Balladyna, Alina.

·        13 grudnia 2019r. odbyło się kolejne Czwartkowe spotkanie z wiedzą, było ono adresowane do najmłodszych, poświęcone Juliuszowi Słowackiemu i bohaterom z jego utworów. Piękne stroje, ciekawe prezentacje wprowadziły nas w atmosferę utworów Patrona.

·        Działaniami o charakterze lokalnym przeprowadzonymi w ramach „Roku Słowackiego” były konkursy:

o       literacki „List Zofii Bobrówny do Juliusza Słowackiego”;

o       plastyczne:

°         ilustracja do dowolnego utworu Juliusza Słowackiego;

°         postać, bohater z dowolnego utworu Słowackiego (rzeźba, płaskorzeźba, lalka).

Zaproszenie do udziału w konkursach przyjęły szkoły z: Popowic, Przysietnicy, Gołkowic, Gabonia.

Podsumowując nasze działania pragniemy podziękować wszystkim zaangażowanym w realizację obchodów „Roku Słowackiego”: Burmistrzowi Starego Sącza, szkołom, komisji konkursowej, a także Dyrekcji i całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego.

Działania w roku Słowackiego

Autor: Opiekunowie URS