Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego
w Starym Sączu
 
(Gimnazjum do 2017r.)

 

 


 • Czytamy po angielsku...
 • Miło spędzamy czas...
 • Uczymy się w ciekawy sposób...
 • Dbamy o zdrowie...
 • Czytamy książki...
 • Recytujemy po angielsku...
 • Świętujemy ważne dni...
 • Rodzice robią nam niespodzianki...
 • Zapraszamy ciekawych gości...
 • Świętujemy Europejski Dzień Języków...
 • Jesteśmy otwarci na inne kultury...
 • Z radością witamy wiosnę...
 • Dbamy o relacje...
 • Wygrywamy nagrody...
 • Tradycje są dla nas ważne...
 • Dbamy o przyrodę...
 • Rozwijamy zainteresowania...
 • Troszczymy się o naszych bliskich...
 • Podejmujemy wyzwania...
 • Troszczymy się o innych...
 • Świetnie się bawimy...
 • Okazji do świętowania jest dużo...
 • image slider
 • Zaskakujemy innych...
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

Certyfikat "Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły" trafił do nas za sprawą Językowego Teatru Szkolnego


 

 

Językowy Teatr Szkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu zaprasza na premierę słuchowiska w języku angielskim „Rasmus i włóczęga”, opartego na anglojęzycznej autorskiej wersji scenariusza sztuki teatralnej zainspirowanej książką Astrid Lindgren o tym samym tytule. Za zrealizowany projekt Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała tytuł „Dobrze zaPROJEKTowanej szkoły 2020” wraz z certyfikatem.

 

Projekt pt. „Idealni mimo, że (nie)idealni!” koordynowały Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz. Przedpremierowe odcinki całego słuchowiska w języku angielskim pojawiły się już na platformie Microsoft Teams, a teraz zapraszamy społeczność lokalną do poznania historii chłopca imieniem Rasmus, który ucieka z sierocińca w poszukiwaniu rodziny.


W związku z epidemią koronawirusa i brakiem możliwości kontynuowania warsztatów teatralnych w salach lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 2 oraz wystawienia adaptacji scenicznej „Rasmusa i włóczęgi” na lokalnych deskach teatralnych, podjęte zostały prace nad słuchowiskiem w języku angielskim w wersji online z elementami obrazowymi i ruchomymi papierowymi lalkami. Uczniowie uczyli się już wcześniej ról na pamięć w trakcie warsztatów przeprowadzanych w szkole, część z nich znała swoje rozbudowane wręcz role na pamięć i szkoda byłoby nie wykorzystać już tego, co zostało osiągnięte przed rozpoczęciem nauki metodą zdalną. Z tego też względu, pomimo początkowych trudności poszukiwania nowych rozwiązań praca nad projektem trwała nadal.

 

Zamiast tradycyjnej scenografii do poszczególnych scen użyto namalowane farbami przez Beatę Damasiewicz zmieniające się tła. Papierowe lalki ukazujące bohaterów słuchowiska wykonała Izabela Oleksy z kl. VIb. O połączenie w jedną całość nagranych przez członków Językowego Teatru Szkolnego i przesłanych za pomocą platformy Microsoft Teams fragmentów słuchowiska oraz zsynchronizowanie ich ze zmieniającymi się tłami i poruszającymi się papierowymi lalkami zadbała Agnieszka Obrzud.

 

Premierę słuchowiska promuje plakat wykonany przez absolwentkę szkoły - Patrycję Marczyk, który jednocześnie w trakcie nauki zdalnej stał się dodatkową inspiracją do rozszerzenia projektu o przedsięwzięcie oparte na stworzeniu dalszego ciągu do słuchowiska w formie plastyczno-językowej „Listy - obrazy o Polsce dla Oskara - włóczęgi”. W efekcie powstało 101 obrazów o Polsce wykonanych przez uczniów klas I-V.

 

48 członków Językowego Teatru Szkolnego z klas IV-VII uczyło się poprzez teatr przezwyciężać trudności. Zdobywane umiejętności wzmacniały w nich poczucie własnej wartości i wiarę we własny potencjał. W trakcie nauki zdalnej uczniowie nagrywali swoje role i współpracowali za pomocą platformy Microsoft Teams z koordynatorami Językowego Teatru Szkolnego, Agnieszką Obrzud i Beatą Damasiewicz, kończąc ten rok szkolny bogatsi o nowe doświadczenia. Uczyli się współdziałać nie tylko w znanej im dotąd rzeczywistości w trakcie warsztatów teatralnych w sali lekcyjnej i współpracy opartej na kontaktach bezpośrednich z innymi członkami i opiekunami grupy projektowej, ale również współdziałania i współpracy w formie zdalnej poprzez kontakty online z opiekunami projektu przy kontynuacji prac nad realizacją przedsięwzięcia z pomocą platformy Microsoft Teams.  Pokonywali trudności, nie rezygnując z podjętych wcześniej działań, stawali się bardziej elastyczni i skłonni do modyfikacji pierwotnych założeń do aktualnych potrzeb. Uczyli się przekazywać sens wypowiedzi w języku angielskim jedynie za pomocą głosu, nie mając możliwości wspierania ekspresji wypowiedzi poprzez grę aktorską. 

 

Wernisaż portretów rodzin aktorów, który miał odbyć się w dniu premiery sztuki dla społeczności lokalnej, zapowiada tym razem oficjalną premierę online słuchowiska z elementami teatru lalkowego. Członkowie grupy projektowej przygotowali portrety rodzinne, w tym również portrety w 3D, w gronie rodzinnym w swoich domach. Zamiast planowanych we wstępnym zarysie projektu warsztatów rodzinnych w budynku szkoły poprzedzających premierę sztuki teatralnej, rodzinne warsztaty odbywały się w domach członków grupy projektowej. Rozbudzały kreatywność i pozwalały na spojrzenie na siebie wzajemnie z miłością, na odkrycie piękna, które scala miłość drzemiąca w rodzinie. Powstałe portrety rodzinne, których zdjęcia zostały następnie przesłane do koordynatorów Językowego Teatru Szkolnego są wyjątkowe i ukazują to, jak miłość czyni każdą (nie)idealną rodzinę idealną. Silne więzi rodzinne widać wyraźnie z powstałych portretów.

 

Planowano zaangażować dziadków aktorów do udziału w przedstawieniu teatralnym „Rasmus i włóczęga”, jednak utrudnione i ograniczone możliwości kontaktów bezpośrednich uczniów z dziadkami oraz troska o ich bezpieczeństwo uniemożliwiły zaangażowanie dziadków we wspólną realizację projektu.

 

Językowy Teatr Szkolny przy Szkole Podstawowej nr 2 w Starym Sączu zaprasza więc Państwa do poznania przygód Rasmusa i włóczęgi. Powstałe słuchowisko w języku angielskim wspierane jest obrazami farbami malowanymi z udziałem papierowych lalek, co rozbudza wyobraźnię. Słuchowisku towarzyszy również angielsko-polski słowniczek obrazkowy z kluczowymi wyrazami ze sztuki teatralnej wykonany przez Zuzannę Garwol i Weronikę Golonkę z VIa.

 

W słuchowisku „Rasmus i włóczęga” występują:

 

Rasmus: Bartłomiej Mazur

Oscar (Vagabond): Marcin Malinowski

Ms Hawk: Julia Zegarlińska

Big Peter: Piotr Damasiewicz

Gunnar: Dawid Gorczyca,

Orphan: Jan Karlak

The women: Antonina Biel, Klaudia Kuziel, Julia Pierzchała,

The man: Eryk Zieliński

Anna Stina: Natalia Gargula

Elna: Julia Pituch

Greta: Magdalena Kuś

The mayor: Karol Karlak

Police officers: Olivier Marszałek, Karol Dutka,

The fair-haired girl: Magdalena Kuś

Ms Hedberg: Klaudia Kuziel

Thieves: Hilding - Jakub Ogorzałek, Liander - Sebastian Tomecki

The inn owner: Emilia Nowak

Sara: Zuzanna Stawiarska

Nilson: Mikołaj Obrzud (gościnnie z ZSP w Jazowsku)

Nilson’s wife: Wiktoria Damasiewicz

Martina: Emila Nowak

Narratorzy: Jan Długosz, Oskar Skoczeń, Aleksandra Tyka, Weronika Golonka, Szymon Kostrzeba, Klaudia Zielińska, Zuzanna Garwol, Włodzimierz Kowalik, Alicja Pierzga, Wiktoria Damasiewicz, Helena Deja, Laura Dobrowolska, Artur Gancarczyk, Izabela Oleksy, Gabriela Trojan, Julia Kroczek, Julia Szlęk, Kinga Szlęk, Anna Sztafa, Julia Pituch, Adam Orłowski, Michał Handzlik. Olivier Marszałek, Julian Kowal, Olga Tokarczyk, Karolina Wokacz, Justyna Szewczyk, Barbara Jachimczak, Martyna Gorczowska, Antonina Biel, Jessica Przybysz, Emilia Nowak, Eryk Zieliński oraz gościnnie Mikołaj Obrzud z ZSP w Jazowsku.

 

Przedstawienie można obejrzeć na portalu youtube:

“Rasmus i włóczega” część 1 - https://youtu.be/x0aPFQJhap0 

“Rasmus i włóczega” część 2 - https://youtu.be/yPISXjbBcz8 

“Rasmus i włóczega” część 3 - https://youtu.be/BiwJF-KA3Ac 

“Rasmus i włóczega” część 4 - https://youtu.be/pim68INLMgE 

“Rasmus i włóczega” część 5 - https://youtu.be/FPv1bjKcLdA 

“Rasmus i włóczega” epilog - https://youtu.be/bYU1OolfmcA

 

Galeria zdjęć – portrety rodzin

Galeria zdjęć – słowniczek obrazkowy i postacie namalowane przez Izę Oleksy z 6b

Galeria zdjęć - obrazy o Polsce dla Oskara - włóczęgi

 

 

 

Autor: Beata Damasiewicz, Agnieszka Obrzud
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.