Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki

„Przyjaźń - idealna więź między nieidealnymi ludźmi” – Międzynarodowy Dzień Przyjaźni - Erasmus+ ABIS

Against Bullying for a Better Inclusion in Schools to nazwa projektu realizowanego w naszej szkole w ramach programu Erasmus+. Projekt zakłada wypracowanie i wdrożenie działań, dzięki którym młode pokolenie stanie się wrażliwe na problem nękania i prześladowania. Realizatorom projektu najbardziej zależy na zmianie nastawienia dzieci i młodzieży w szkole, a więc życzliwość, pokój, empatia, tolerancja i szacunek dla innych to cechy, które propagują członkowie Klubu Erasmusa uczestniczący w projekcie już od października zeszłego roku.

Pomimo wakacji, uczniowie szkół partnerskich projektu:

- 26 Haziran Ortaokulu w Tokat, w Turcji,

- Istituto Comprensivo Statale Ignazio Buttitta w Bagherii, we Włoszech,

- Scoala Gimnaziala nr 1 w Tirlisua, w Rumunii

- oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, stworzyli plakaty i przesłali zdjęcia przedstawiające ich interpretację przyjaźni z okazji przypadającego 30. lipca Międzynarodowego Dnia Przyjaźni.

Święto to zostało ustanowione w 2011r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ a jego ideą jest przyjaźń między narodami, krajami, kulturami i osobami fizycznymi, która może przyczyniać się do utrzymywania pokoju na świecie.

Wśród plakatów wykonanych przy pomocy narzędzia TIK PosterMyWall widoczne są cytaty oraz definicje przyjaźni. Możemy przeczytać, iż przyjaźń to:

·        związek, w którym ważna jest sympatia i troska o drugą osobę;

·        dzielenie się swoim życiem z kimś, kto zna nas lepiej niż my sami znamy siebie.

Wśród cytatów pojawiają się słowa z książki Alana Alexandra Milne „Kubuś Puchatek”: „Dzień bez przyjaciela jest jak garnek, w którym nie została ani jedna kropelka miodu”. Uczniowie zauważyli również, iż „przyjaźń to idealna więź pomiędzy nieidealnymi ludźmi”, a także, że „przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać”. Wśród przemyśleń nastolatków pojawia się stwierdzenie, które powinniśmy zapamiętać – aby przyjaźń nie ograniczała się do wstawiania polubień pod postami w mediach społecznościowych.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Przyjaźni uczniowie i nauczyciele Klubu Erasmusa życzą by każdy potrafił być najlepszym przyjacielem dla innych.

Autor: koordynator projektu Erasmus+ ABIS w SP2 - Agnieszka Obrzud