SUKCESY... Kuba Nowak z klasy IIe Mistrzem Polski w Bocci

Ogólnopolski turniej Boccia - Warszawa 7-9 październik 2009 - serwis internetowy Urzędu Miasta Nowego Sącza

galeria zdjęć

Kuba Nowak uczeń klasy IIe naszego gimnazjum zdobył 30 października 2010r. Mistrzostwo Polski w Bocci. Zadałam Kubie i jego mamie pytanie jak to się wszystko zaczęło?

Cztery lata temu Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” w ramach zajęć sportowych zapoczątkowało na naszym terenie grę w Boccię. Pierwszym instruktorem był p. Tomek Baliczek. Kuba uczestniczył w czterech powiatowych turniejach Boccia w Starym Sączu. W pierwszym turnieju jego drużyna zdobyła I miejsce i puchar Burmistrza Starego Sącza.

Kuba uczestniczył również w trzech turniejach integracyjnych w Nowym Sączu.

W turnieju paraolimpijskim w Warszawie oraz w Wągrowcu o Mistrzostwo Polski w Bocci. W tym ostatnim zdobył I miejsce w grze indywidualnej.

Kuba trenuje systematycznie razem z innymi podopiecznymi Stowarzyszenia gniazdo pod kierunkiem p. Aldony Bulandy – trenerki, która oprócz piątkowych spotkań w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Starym Sączu ćwiczy z nim kilka razy w tygodniu w miarę wolnego czasu.

Od p. Zofii Wcisło – prezes stowarzyszenia dowiedziałam się, iż Boccia jest dyscypliną paraolimpijską, posiada wysokie walory sportowe i rehabilitacyjne. Boccia sprawdza się na imprezach integracyjnych, gdyż w tę grę może grać każdy bez względu na wiek czy rodzaj niepełnosprawności. Jak już pisałam Kubę i innych podopiecznych stowarzyszenia „Gniazdo” można spotkać w piątki w Szkole Podstawowej nr 1 w Starym Sączu. Skorzystałam z tej okazji i dzięki temu miałam możliwość poznać zasady gry w praktyce. Gra Bocci, mimo iż sprawia wrażenie prostej do takich nie należy i moja drużyna niestety przegrała 4:6.

Zasady gry:

• Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.

• Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej.

• Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej.

• Po wyrzuceniu na plac gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej białej. Mecz kończy się po 6-ciu rundach ogłoszeniem wyniku.

Autor: Agnieszka Obrzud
Komentarze :Dodaj komentarz