PISZĄ O NAS... Wzruszenie, radość … - 25-lecie pracy Barbary Paluchowej - portal Sądeczanin 25.11.2011

Sądeczanin - strona internetowa

Wzruszenie, radość … - 25-lecie pracy Barbary Paluchowej

Rodzina, przyjaciele i znajomi świętowali wczoraj (24 listopada) wraz z Barbara Paluchową 25-lecie jej pracy artystycznej. Niewielka czytelnia starosądeckiej Biblioteki Publicznej była wypełniona po brzegi, a samo spotkanie dostarczyło zarówno poetce jak i zaproszonym gościom wielu wzruszeń.

Artysta plastyk, dziennikarka i poetka - bogaty dorobek Barbary Paluchowej przedstawia wystawa, którą podczas wczorajszego spotkania otworzono w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu. -  Ta ekspozycja to jest przegląd tego, co pani Basia przechodziła, począwszy od listów do męża, po pierwsze prace artystyczne i potem już dojrzałą twórczość – mówiła dyrektor biblioteki Maria Sosin. I rzeczywiście odwiedzający wystawę mogli zobaczyć obrazy, tomiki wierszy poetki, iluistracje, które wykonała do swoich książek, ale także zdjęcia dokumentujące najważniejsze wydarzenia w jej działalności artystycznej.

Sam benefis rozpoczęła młodzież z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Uczniowie wprowadzili zaproszonych gości w nastrój twórczości literackiej poetki, deklamując jej wiersze i przytaczając najważniejszy fakty z bogatej biografii. Podobnie jak prowadząca wczorajsze spotkanie – Danuta Sułkowska. Ta skupiła się przede wszystkim na prezentacji najnowszego tomiku Barbary Paluchowej „Wyspy Jaśminowe”, który jest jedenastą książką w pisarskim dorobku piwniczańskiej poetki.

- „Wyspy jaśminowe” to historia miłości – mówiła Danuta Sułkowska. - Opowiadają o tej pierwszej - młodzieńczej, poprzez już bardziej dojrzałą miłość do dzieci i najważniejszą – miłość do męża. Czasami bywa ona trudna, bo bycie we dwoje – to nie tylko róże, ale czasami również ciernie. Są w nim, także wiersze pisane u schyłku miłości, w trudnym okresie, gdy ta druga połówka  odchodzi z tego świata.

Miłym akcentem spotkania były życzenia od poety Janusza Jedynaka i wielu wielbicieli twórczości Barbary Paluchowej. Przygotowano także prezent niespodziankę – wielki tort, który zaproszeni goście z przyjemnością skosztowali.

(KB)

fot. KB