PISZĄ O NAS... Uczniowie ze Starego Sącza i ich współpraca z New Jersey - portal Sądeczanin 28.11.2011r.

Sądeczanin - strona internetowa

Uczniowie ze Starego Sącza i ich współpraca z New Jersey

„Zwyczaje polskie i amerykańskie oczami gimnazjalistów” to tytuł projektu kulturoznawczego w którym udział bierze młodzież ze Starego Sącza oraz z New Jersey (USA). Główne założenia projektu to promowanie nauki języka angielskiego wśród gimnazjalistów.

Beata Damasiewicz- nauczycielka języka angielskiego z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu nawiązała współpracę międzynarodową z nauczycielką z USA, panią Adele Black. Adele Black uczy w Copeland Middle School w Rockaway, New Jersey w USA. Ms. Beyrent oraz Mrs. Newman wspierają Adele Black w realizacji projektu w amerykańskiej szkole. W  tym międzynarodowym projekcie kulturoznawczym „Zwyczaje polskie i amerykańskie oczami gimnazjalistów” bierze udział młodzież z klasy II a i II c z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Amerykańscy uczniowie będą pisać listy do uczniów z Polski na temat różnych zwyczajów i tradycji w USA, a uczniowie ze starosądeckiego gimnazjum zapoznają swoich rówieśników z USA z polskimi tradycjami. Ze szkoły w Rockaway w projekcie bierze udział 18 uczniów: Ashley, Vanessa, Isaia, Sean, Stephen R, Anthony , Kevin F, Kathryn, Kyle, Jordyn, Stephen M, Kevin N, Ashlyn, Ali G, Alyssa, Alex C, Megan, Austin). Główne założenia projektu to promowanie nauki języka angielskiego wśród gimnazjalistów, ale także popularyzowanie kultury amerykańskiej i poszanowania dla różnic kulturowych. Projekt rozbudza szacunek dla innych kultur, a także tożsamość narodową. Uczniowie wzięli już udział w konkursach językowych, które związane były z jesiennymi świętami obchodzonymi w Stanach Zjednoczonych. Odbyło się wręczenie nagród w konkursie polegającym na zaprojektowaniu najlepszej kartki z okazji Halloween i napisaniu życzeń w języku angielskim. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody tym razem promujące Sądecczyznę, a wszyscy uczestnicy słodką niespodziankę- amerykańskie batony Snickers.

I miejsce  Joanna Jagiełka kl. II c

II miejsce Julia Witowska kl. II a

III miejsce Paulina Kołbon kl. II c

Uczniowie poznawali również historię związaną z Halloween i sposoby ich obchodzenia w USA. Wzięli następnie udział w potyczce językowej czyli w dyktandzie dotyczącym Halloween. Niewątpliwym zwycięzcą okazał się uczeń klasy II c Marek Wójcik, który nie popełnił ani jednego błędu, a drugie miejsce uzyskały Julia Witowska i Natalia Dyrek z klasy II a.

Teraz uczniowie będą poznawać zwyczaje związane ze Świętem Dziękczynienia, a pomogą im w tym oczywiście uczniowie z Copeland Middle School w USA. Uczniowie zaangażowani w projekt rozwiążą rebusy i łamigłówki językowe i poznają historię dotyczącą pierwszego Święta Dziękczynienia. Przeczytają też maile, które otrzymali od swoich kolegów z amerykańskiej szkoły Copeland Middle School.

Na zajęciach w pracowni komputerowej we wtorek na dwa dni przed Świętem Dziękczynienia uczniowie z klasy 7 i 8 w  Copeland Middle School z New Jersey w USA pod opieką koordynatora projektu ze strony amerykańskiej pani Adele Black wysyłali emaile do swoich kolegów ze starosądeckiego gimnazjum.

Na lekcjach języka angielskiego uczniowie przeczytają emaile od swoich amerykańskich kolegów i dzięki temu bliżej poznają zwyczaje związane z obchodami Święta Dziękczynienia w USA. W listach przesłanych drogą emailową amerykańscy koledzy opowiedzieli o tym jak spędzają Święto Dziękczynienia w swoich domach. Polscy koledzy będą teraz pisać emaile o polskich zwyczajach związanych z Andrzejkami, Adwentem i Świętami Bożego Narodzenia. Projekt rozwija wśród gimnazjalistów wiedzę na temat kultury amerykańskiej, rozbudza tożsamość narodową i uczy szacunku wobec różnic kulturowych. Jest również doskonałą motywacją do nauki języka angielskiego i ćwiczy umiejętność pisania, która jest sprawdzana na egzaminie gimnazjalnym z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że wspólne pisanie listów zaowocuje w przyszłości i będzie okazją do nawiązania międzynarodowych przyjaźni.

(De)

Info i fot :Beata Damasiewicz