Międzynarodowe obchody Dnia Ziemi

„Najwyższą formą materii jest człowiek - Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia - świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania - walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą forma tej walki - siłami walczyć wspólnymi ”
-
słowa z wiersza znanej poetki - Wisławy Szymborskiej stanowiły motto Dnia Ziemi, który został zorganizowany w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w¤Starym Sączu.

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku, kiedy to Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 22 kwietnia Światowym Dniem Ziemi. W tym roku Międzynarodowe obchody Dnia Ziemi przypadły w dniu 14 maja. Organizatorami obchodów byli Liga Ochrony Przyrody oddział "Prehyba" w Starym Sączu, Nadleśnictwo w Starym Sączu oraz Gimnazjum im.¤Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Celem obchodów było zwrócenie uwagi jak największej liczbie osób na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną. Ponadto Dzień Ziemi to okazja do zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią, mądrej i ciekawej zabawy oraz do spotkań ludzi zainteresowanych podobnymi problemami. Zatem podczas uroczystości nie zabrakło osób zaangażowanych w prace na rzecz środowiska naturalnego: przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Starym Sączu p. Elżbiety Migacz i p. Jana Migacza, odchodzącej prezes LOP oddział "Prehyba p. Krystyny Kuczaj oraz jej następcy p. Grzegorza Skalskiego, nadleśniczego Starego Sącza p. Pawła Szczygła, dyrektorów gimnazjum p. Stanisława Majcy oraz p. Wioletty Nowak. Obecni byli również przedstawiciele szkolnych klubów LOP z okolicznych miejscowości.

Spotkanie rozpoczęło się pełnym humoru programem artystycznym pt: "Stop śmieciom" przygotowanym przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem p.¤Moniki Turek-Pelc, p. Agaty Kurowskiej oraz p. Małgorzaty Wąchała. Uczniowie w zabawny sposób przedstawili problemy dotyczące ochrony najbliższego otoczenia. Przedstawienie spotkało się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości.

Osoby biorące udział w przedstawieniu:
Justyna Citak - 2A
Natalia Błaszczyk - 2A
Paulina Syjud - 2A
Aleksandra Dulek - 2A
Ewelina Błaszczyk - 2A
Bartłomiej Chruślicki - 2A
Dawid Mikulec - 2A
Marek Podpora - 2C
Anna Mamala - 2C
Kinga Marek - 2C
Paulina Kurnyta - 3E
Marta Słabaś - 3E
Kinga Berowska - 1E

Drugą częścią obchodów Dnia Ziemi był konkurs piosenki ekologicznej dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Piwniczna, Rytro, Stary Sącz oraz Łącko. Ocena występów przysporzyła jury sporo kłopotów ze względu na piękne wykonania utworów.

I miejsce zajęły: Klaudia Korabik, Jolanta Gorczowska, Julia Dudczak
II miejsce - Katarzyna Pyrdoł
III miejsce - Gabriela Barnach
IV miejsce - Gabriela Długosz
V miejsce - Zofia Kałużny
VI miejsce - Kinga Smaga
VII miejsce - Kamila Tomasiak

W trakcie uroczystości ogłoszono wyniki konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych pt: "Zwierzak - łagodny lub dziki, duży lub mały" i¤konkursów fotograficznych - dla uczniów gimnazjów pt: "Zwierzak - łagodny lub dziki, duży lub mały", natomiast dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pt: "Obecne pomniki przyrody i te, które według Ciebie powinny być zakwalifikowane jako obiekty chronione w przyszłości na terenie Sądecczyzny". Ogółem nagrodzonych w ww. konkursach było 71 uczniów. Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane przez sponsorów uroczystości:
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Urząd Miasta Starego Sącza
Urząd Gminy Rytro
Urząd Gminy w Łącku
Nadleśnictwo Stary Sącz
LOP oddział "Prehyba"
Bank Spółdzielczy w Starym Sączu

Zgromadzeni goście mogli podziwiać nagrodzone pracy na wystawie pokonkursowej.

Obchody Dnia Ziemi skłaniają do refleksji, iż działania przeciwko naturalnemu środowisku to nic innego, jak działanie przeciwko samemu sobie.

Autor: Agata Kurowska, Małgorzata Wąchała, Monika Turek-Pelc, Agnieszka Obrzud
Komentarze :Dodaj komentarz