Siatkarski Ośrodek Szkolny

Od początku września 2012 roku Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu jest uczestnikiem wdrażanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej i zaaprobowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej na lata 2012-2015.

Zasadniczym celem Programu jest popularyzacja postaw prosportowych wśród dzieci i młodzieży poprzez siatkówkę, stworzenie zaplecza dla sportu wyczynowego i narodowych zespołów olimpijskich.

Program upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej na lata 2012-2015 to:
·     nowatorska inicjatywa (pierwszy tego typu system w Polsce)
·     zapewnienie kompletnego instrumentarium
·   wykorzystanie w materiałach szkoleniowych standardów stosowanych w krajach Unii Europejskiej

Jednym z zadań Programu jest Ogólnopolski projekt szkolenia młodzieży uzdolnionej sportowo w piłce siatkowej w szkolnych ośrodkach sportowych działających ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne (S.O.S.), powołane z inicjatywy PZPS oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki przy współpracy z samorządami terytorialnymi pod koniec sierpnia 2012 roku, skupiają szerokie grono tych uczniów, którzy w siatkówkę grają na wyższym poziomie i w większości uczęszczają do klas ze specjalistycznym siatkarskim wychowaniem fizycznym.

W skład S.O.S. wchodzą trzy klasy ze specjalizacją siatkówki z trzech gimnazjów oraz jedna szkoła z terytorialnie nieodległego liceum, tak by możliwa była współpraca struktur i nauczycieli, a uczniowie po zakończeniu gimnazjów mogli kontynuować edukację siatkarską w liceum bliskim ich miejscu zamieszkania. W strukturach programu chodzi także o to, aby kształcić młodzież według jednego programu nauczania siatkówki i według tych samych założeń. Wszystkie zadania mają być rejestrowane i raportowane, by realizacja programu pozostawała w zgodzie z założeniami.

Autor: http://www.mlodziezowasiatkowka.pl
Komentarze :Dodaj komentarz