Światowy Dzień Życzliwości

Przypadający na 21 listopada Światowy Dzień Życzliwości był okazją do podjęcia szeregu działań, których celem było zwrócenie uwagi na stosunki międzyludzkie, na życzliwość i na obdarowywanie się - choćby na jeden dzień, a może i w inne dni dobrocią, uśmiechem, które nic nie kosztują a dają wiele ciepła.

Wystawa przygotowana w bibliotece oraz cytaty i sentencje ozdabiające korytarze szkolne przypominały o nadchodzącym święcie. Natomiast w samym dniu życzliwości audycja radiowa rozpoczęła obchody święta i zaprosiła do udziału w następujących działaniach:
·        zajęciach warsztatowych na temat wartości budujących pozytywne relacje z innymi:
a) zajęcia na temat życzliwości i jej roli w budowaniu relacji z drugą osobą,
b) zajęcia pod hasłem „ Nastolatki a prawo” - zwracające uwagę na konsekwencje prawne i społeczne niewłaściwych zachowań młodzieży. Zajęcia poprowadziła starszy aspirant Barbara Leśniak - koordynator policyjny Programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa,
c)  zajęcia prowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej kształtujące umiejętności społeczne,
·        konkursie plastycznym pod hasłem „Życzliwość i uśmiech na twarzy otworzą każde drzwi”,
·        przypięcia do ubrania emblematu w postaci uśmiechniętej buźki,
·        zabawie andrzejkowej, która odbędzie się 28.XI. 2013 r. i zakończy obchody święta. Dochód z imprezy zostanie przeznaczony dla naszej uczennicy Kasi.
     Ku radości wszystkich uczniów dzień 21 listopada został ogłoszony „dniem bez pytania”,
Mamy nadzieję, że podjęte działania pomogą naszym uczniom zrozumieć, jak ważne jest budowanie pozytywnych relacji z drugim człowiekiem zgodnie z Dekalogiem Człowieka Życzliwego i słowami księdza Wacława Buryły:

„Dzisiaj jest dzień, aby być szczęśliwym!
Dany po to, aby żyć, być zadowolonym i radosnym.
Wczoraj już przeminęło.
Jutro: dopiero nadejdzie.
Dzisiejszy dzień jest jedyny i niepowtarzalny.
Masz go w swoich rękach
Uczyń ten dzień swoim najlepszym dniem - dla siebie i innych..”

Autor: Halina Madziar, Małgorzata Koszyk