Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki

PISZĄ O NAS... Jasełka bożonarodzeniowe w starosądeckim gimnazjum, portal sadeczanin.info, 20.12.2013

czytaj online

Zgodnie z tradycją w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu miało miejsce uroczyste spotkanie opłatkowe połączone z wystawieniem przez młodzież szkoły bożonarodzeniowych jasełek.

We czwartek, 19 grudnia na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. pułkownik Augustyn Dzięgiel, radny p. Sławomir Szczepaniak, p. Małgorzata Konstanty - dyrektor ZSP w Starym Sączu, p. Beata Szlachetka - zastępca dyrektora ZSP, p. Adam Szewczyk - kierownik warsztatów ZSP, p. Lucyna Dybiec - dyrektor Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu, p. Krzysztof Szewczyk - dyrektor LO w Starym Sączu oraz jego zastępca p. Andrzej Sojka, p. Bogumiła Czajka - zastępca przewodniczącej Rady Rodziców, p. Monika Jackowicz-Nowak oraz p. Jolanta Chruślicka - przedstawicielki Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, byli pracownicy oświaty oraz nauczyciele gimnazjum.
Jasełka kojarzą się z pewnymi niezmiennymi elementami. Stałe postaci i wydarzenia pozwalają zauważyć ciągłość tradycji. I mimo że minęły tysiące lat, w betlejemskiej szopce nadal pojawiają się pastuszkowie, aniołowie, Trzej Mędrcy ze Wschodu. Maryja i Józef nie mogą znaleźć miejsca, gdzie mógłby narodzić się Jezus. Herod jak zawsze, z obawy przed utratą władzy, myśli o rzezi niewiniątek. Można jednak zauważyć akcent współczesności, gdy przy żłobku pojawiają się górale, lekarz, górnik, piekarz, stolarz a także Papież.
Przedstawienie uświetniły kolędy wykonywane przez uczennicę klasy II - Kingę Berowską. Na uwagę zasługuje Kacper Owsianka, grający rolę „śpiewającego” górala, którego piękny głos roznosił się po całej sali.
Młodzież świetnie poradziła sobie z tremą na scenie, a ich wspaniała gra aktorska została nagrodzona gromkimi brawami. Było to naprawdę wyjątkowe widowisko na wysokim poziomie, z piękną scenografią i efektami specjalnymi. Należy też wspomnieć o strojach aktorów, które robiły duże wrażenie, a ich wykorzystanie było możliwe dzięki uprzejmości Koła Teatralnego przy Parafii św. Antoniego w Gołkowicach. Przygotowaniem uczniów zajęły się panie: Małgorzata Wąchała, Monika Turek-Pelc i Agnieszka Obrzud. Duże podziękowania należą się również p. Ryszardowi Garwolowi, który przygotował nagłośnienie uroczystości.
Dyrekcja gimnazjum mgr inż. Stanisław Majca oraz mgr Wioletta Nowak złożyli wszystkim życzenia Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

W przedstawieniu wystąpili:
Kasia Kurowska - Maryja
Wojtek Hejmej - Józef
Janusz Walkosz - Herod
Karol Biskup, Justyna Citak, Kinga Berowska - królowie
Bartek Chruślicki - narrator, dworzanin
Dawid Mikulec - narrator
Sara Mikulec, Ola Dulak - aniołowie
Natalia Błaszczyk - Archanioł Gabriel
Paulina Syjud - prorok
Dorota Król, Kuba Wójs - trębacze
Asia Migacz - żołnierz
Hubert Stachoń - dworzanin
Ania Mamala, Szymon Trela, Kinga Marek - pastuszkowie
Kacper Owsianka, Marek Podpora, Karolina Dudar Wojtek Szewczyk - górale
oraz Kinga Mikulec, Michał Kania, Agata Wąchała, Krystian Groński, Iza Mordarska, Magda Ogorzały, Tomek Maciuszek, Łukasz Ślazyk i Marcin Sejud.

Autor: Agnieszka Obrzud