PISZĄ O NAS... Jak młodzi mogą sobie radzić z „samotnością w tłumie”? sadeczanin.info 04.06.2015

czytaj online + galeria zdjęć

Pod hasłem „Samotność w tłumie” Sądecki Ośrodek Interwencji Kryzysowej już po raz 15. zorganizował Przegląd Małych Form Teatralnych „Przebudzenie” skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu Małopolski.

Do udziału w przeglądzie zapraszana jest młodzież gimnazjalna (osiem ekip reprezentuje osiem różnych gmin), a akcja ta ma charakter edukacyjno-profilaktyczny. Tematem tegorocznego przeglądu „Przebudzenie 2015” była „Samotność w tłumie”. Ideą imprezy jest samodzielne przygotowanie przedstawienia przez młodzież w temacie ustalonym przez organizatora (forma spektaklu jest dowolna: pantomima, musical, kabaret, itp.), które oceniane jest przez jury. Dodatkowo między przedstawieniami studenci pedagogiki resocjalizacyjnej sądeckiej PWSZ przeprowadzają miedzy spektaklami konkursy o tematyce związanej z ideą przeglądu.

Jaka jest idea Przeglądu Małych Form Teatralnych „Przebudzenie”?

Czesław Baraniecki, dyrektor Sądeckiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Nowym Sączu: Przegląd ten organizowany jest w ramach całorocznej profilaktycznej akcji „Bądź ostrożny”. W tym roku przypada nam mała rocznica piętnastolecia. Do udziału w przeglądzie zapraszamy młodzież gimnazjalną z terenu Małopolski, która reprezentuje swoje miasto lub gminę. W tym roku w przeglądzie uczestniczą następujące gminy: Nowy Sącz, Stary Sącz, Łukowica, Dobra, Podegrodzie i Trzyciąż.

Słowo „przebudzenie” ma tutaj wymiar symboliczny?

Podkreślam słowo przebudzenie – bo dobrze byłoby mieć w życiu taki moment, taką chwilę, żeby człowiek mógł się zatrzymać, usiąść i zastanowić, a w wielu przypadkach przebudził. Zdał sobie sprawę, czy te sytuacja, które mają miejsce, są takie jakie chciałby.

Każda edycja przeglądu ma swoją inną tematykę. Rok temu były to zagrożenia związane z narkotykami, teraz jest to „samotność w tłumie”...

Coraz częściej słyszymy, że pomimo tego, że jest rozwój techniki, to powinniśmy mieć wokół siebie osoby bardzo bliskie, bez problemu nawiązywać kontakty, mieć przyjaciół... Rzeczywistość pokazuje, że jest trochę inaczej. Ze względu, że wchodzimy w sferę intymności, a w niektórych momentach nawet anonimowości, czyli znamy bardzo dużo osób, ale to tylko znajomość na odległość. Jeśli musielibyśmy o takiej osobie powiedzieć coś więcej, to okazuje się, że nie jest to możliwe, bo odnajdujemy się tylko przez zobaczenie na monitorze.

To Pana zdaniem niebezpieczna sytuacja?

Wiele razy zdarza się, że ktoś nie jest tą samą osobą za którą się podaje. Ma tyle i tyle lat więcej, albo tyle, że nie powinien pisać w internecie. Mamy telefony i utrzymujemy przez nie kontakty, ale kiedy przychodzą trudne chwile, to okazuje sie, że nie możemy na nikogo z tych znajomych liczyć. Wiemy, że jest takie przysłowie: umiesz liczyć, to licz na siebie. Możemy liczyć na rodzinę, ale ostanie przykłady pokazują, że z tą więzią rodzinną zaczyna być różnie. Często zaczynamy się kłócić, różnić, a co za tym idzie nie jesteśmy razem za sobą. Wcześniej dominował pokoleniowy model rodziny, zaś teraz młodzi wolą mieszkać osobno. Chcemy wsłuchiwać się w głos młodych ludzi, czy oni widzą ten problem samotności. A jeśli jest, to co powinniśmy robić, żeby tej sytuacji zaradzić.

Czy przedstawienie teatralne to dobra forma sygnalizowania zagrożeń i dyskutowania na ich temat?

Uważam, że to jedna z lepszych form, ponieważ możemy przedstawiać coś co my widzimy, a odbiorca wcale nie musi tego dostrzegać. My chcemy przedstawić to w taki a nie inny sposób, a ktoś będzie to widział zupełnie inaczej. To nam daje w pierwszej kolejności zasygnalizowanie pewnego tematu, ale także rozwój naszego myślenia, a później wymianę poglądów – „czemu ty to przedstawiłeś w taki sposób, kiedy ja to widzę zupełnie inaczej”. To jedna z lepszych form dotarcia, bo oprócz tego ci widzimy, wszystko jest przetwarzane w naszej głowie. Wsłuchujmy się w młodych ludzi, bo za jakiś czas to oni będą za nas odpowiedzialni.

Rozmawiał Janusz Bobrek
Fot. JB