Bijemy rekord w resuscytacji krążeniowo - oddechowej - obejrzyj film

30 uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy do płuc. I tak przez 30 minut. W Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu 16 października przebiegała próba bicia rekordu w przywracaniu czynności serca. Zaangażowanie uczniów okazało się ogromne.

Uczniowie i nauczyciele gimnazjum postanowili odpowiedzieć na zaproszenie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i przyłączyć się do wspólnego ustanawiania rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Bicie rekordu wpisuje się w obchodzony 16 października Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, zapoczątkowany w 2013 roku z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji. Celem tej akcji jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia.

Koordynatorem akcji na terenie gimnazjum była nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa p. Agnieszka Obrzud. W akcję włączyli się uczniowie klas trzecich i drugich. Podczas próby obecna była p. wicedyrektor Wioletta Nowak a¤nad bezpieczeństwem uczniów czuwała szkolna pielęgniarka p.¤Anna Liburska.

Punktualnie o godzinie 12 na znak dany przez Jurka Owsiaka za pośrednictwem transmisji internetowej, rozpoczęła się próba bicia rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Do masażu serca przystąpiło
20¤uczniów, którzy przez 30 minut w rytm piosenek „Stayin' Alive” Bee Gees oraz „A wszystko to, bo ciebie kocham” zespołu Ich Troje kolejno prowadzili akcję reanimacyjną na dwóch fantomach.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy najbardziej liczy się czas. Najważniejsze są pierwsze minuty od zatrzymania krążenia, które mogą zaważyć na życiu poszkodowanego. Stąd tak istotne jest, aby wszyscy umieli udzielić pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania akcji serca.

Liczymy na to, że rekord ustanowiony w 2013 roku właśnie w naszym kraju, kiedy w równoczesnej resuscytacji krążeniowo - oddechowej wzięło udział 83¤111 osób, zostanie poprawiony.

Wszystko wskazuje na to, że rekord został pobity! - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP. Zadeklarowana liczna uczestników wyniosła ponad 88 tysięcy osób! Za tydzień podamy pełną, zweryfikowaną ilość osób, które razem z nami wykonywały resuscytację krążeniowo-oddechową. Dziękujemy wszystkim, którzy byli dziś z¤nami. Ale tak naprawdę nie sam rekord jest najważniejszy – najważniejsze jest to, że tysiące osób z¤całej Polski, że setki instytucji, podjęło się zadania propagowania wiedzy o¤pierwszej pomocy. To największy sukces wieloletniego zaangażowania WOŚP w ten temat.

Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał w prezencie apteczkę pierwszej pomocy a gimnazjum oficjalne podziękowanie za przyłączenie się do obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Obejrzyj film (autor: Karolina Borucka)

Autor: Agnieszka Obrzud