Dbamy o zdrowie

Jednym z tematów podejmowanych przez naszą szkołę, zgodnie z Programem Profilaktyki oraz Programem Szkoła Promująca Zdrowie, jest promocja zdrowia. W miesiącach marcu i kwietniu wiele działań poświęciliśmy tematom w tym zakresie. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących przedsięwzięciach:

I.  Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!” zorganizowany przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu życia został poprzedzony zajęciami profilaktycznymi i praktycznymi:

-  pielęgniarka szkolna pani Anna Liburska przeprowadziła w klasach pierwszych zajęcia dotyczące zdrowego stylu życia,

- pani Teresa Tokarczyk przygotowała i przeprowadziła zajęcia kulinarne,

- pedagog szkolny pani Małgorzata Koszyk przeprowadziła zajęcia profilaktyczne.

3 marca 2016 r. szesnastu uczniów z klasy 1a i 1b wzięło udział w etapie szkolnym konkursu  wiedzy o zdrowym stylu życia „Trzymaj Formę!”. Uczniowie rozwiązywali test online na platformie edukacyjnej organizatorów konkursu.

Celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży gimnazjalnej, w szczególności poprzez:

1)    pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia oraz ich znaczenia dla organizmu człowieka,

2)    pogłębienie wiedzy o wartości odżywczej żywności i doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zamieszczonych na opakowaniach produktów żywnościowych.

Do etapu powiatowego konkursu zakwalifikowała się Małgorzata Szymoniak z klasy 1b.

Życzymy powodzenia i czekamy na ogłoszenie wyników.

II.       Konkursy organizowane z okazji Gminnych Obchodów Światowego Dnia Zdrowia w ramach realizacji projektu „Masz wybór - wybierz zdrowie”, którego organizatorem było Gimnazjum w Barcicach.

6 kwietnia 2016 r. w sali kina Sokół w Starym Sączu odbyły się Gminne Obchody  Światowego Dnia Zdrowia. Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w poszczególnych konkursach, otrzymując łącznie najwyższą ilość punktów w gminie. Zastępca Burmistrza, pan Kazimierz Gizicki wręczył puchar dla Najlepiej Promującego Zdrowie Gimnazjum w Gminie Stary Sącz panu Stanisławowi Majcy, dyrektorowi Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu.

Nasi uczniowie zdobyli następujące miejsca :

1. Konkurs wiedzy „Jesteś tym, co jesz”:

- II miejsce: Sylwia Opyd i Natalia Hojnor,

2. Konkurs plastyczny „Zdrowe jedzenie – zdrowe krążenie”:

- II miejsce: Agnieszka Myrda,

- IV miejsce: Martyna Dąbrowska,

- V miejsce: Gabriela Kmak,

-  wyróżnienie: Kornelia Panajew.

3. Prezentacja multimedialna „Trzymaj formę- nie daj się rakowi” :

- I miejsce: Klaudia i Sylwia Lizoń,

- II miejsce: Katarzyna Sadowska i Weronika Maciuszek,

- III miejsce: Wiktoria Wajda i Małgorzata Szymoniak, Gabriela i Edyta Plata.

Koordynatorem działań na terenie szkoły była pani pedagog, Małgorzata Koszyk, której pomagały panie: Małgorzata Wąchała, Justyna Tyka, Teresa Tokarczyk i pielęgniarka  Anna Liburska.

III.    Organizacja Szkolnego Dnia Zdrowia:

- Zajęcia profilaktyczne w klasach pierwszych prowadzone przez Liderów Promocji Zdrowia pod opieką pedagoga, pani Małgorzaty Koszyk,

- Pomiar ciśnienia krwi, BMI przeprowadzony przez panią pielęgniarkę szkolną Annę Liburską,

- Quizy profilaktyczne.

Autor: Małgorzata Koszyk, Teresa Tokarczyk