Po angielsku...czytać każdy może - projekt czytelniczy

Po angielsku...czytać każdy może.

W walentynkowe przedpołudnie w starosądeckim kinie nastąpiło podsumowanie pierwszego etapu drugiej edycji projektu czytelniczego „Po angielsku...czytać każdy może”, który od zeszłego roku szkolnego jest realizowany w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Zadanie uczniów polegało na przeczytaniu dzieła Szekspira
Romeo i Julia" w języku angielskim. Test konkursowy w języku angielskim sprawdzał znajomość lektury (fabuła, bohaterowie, słownictwo). Konkurs odbył się w poniedziałek, 13 lutego. W konkursie udział brało 44 uczniów.

Wśród laureatów pierwszego etapu konkursu znaleźli się:

Krystian Jaworski (I miejsce),

Karolina Golonka (II miejsce)

Marta Michalak (III miejsce),

Paulina Marczyk (IV miejsce),

Kornelia Panajew (V miejsce)

oraz Oliwia Borowy (VI miejsce).

Nagrody dla laureatów, które zostały wręczone przez zaproszonych gości w kinie Sokół, przekazało Wydawnictwo Macmillan. Realizowany w gimnazjum projekt jest dowodem na to, iż warto czytać, również po angielsku.

Finałowi konkursu towarzyszyła adaptacja sceniczna dramatu Williama Szekspira
Romeo i Julia" w języku angielskim w wykonaniu młodzieży Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu. Uroczystość w kinie „Sokół poprowadziły po polsku i po angielsku uczennice kl. 3a, Marta Michalak, Julia Walkosz, Małgorzata Nalepa, Natalia Mucha oraz Aleksandra Pasiut.

W uroczystości wzięli udział: Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek; Ewa Zielińska, Przewodnicząca Rady Miejskiej, Maria Sosin, Dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu; Wioletta Nowak, wicedyrektor Gimnazjum im. J. Słowackiego, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego.

W role tytułowych bohaterów szekspirowskiego dramatu wcielili się Julia Kruczek oraz Maciej Radecki. Opiekunkę Julii zagrała Dominika Tobiasz,  Pani i Pan Capuleti (rodzice Julii) to Katarzyna Rejowska i Krystian Jaworski. Pani i Pan Montecchi (rodzice Romea) to Dorota Konstanty oraz Dominik Kulig. Benvolia zagrał Paweł Drzyzga, Tybalta Weronika Jopek, a Karol Plata wcielił się rolę Merkucja. Kamila Skoczeń zagrała Parysa, a w rolę księcia panującego w Weronie wcieliła się Weronika Maciuszek. Michał Grząbel-Mikulski zagrał Ojca Laurentego, a Bartek Grząbel-Mikulski brawurowo wcielił się w rolę Brata Jana. Aptekarza odegrał Łukasz Dziedzina, a role służących zagrali Alicja Kożuch oraz Jakub Szczygieł. Eryk Hyclak pojawił się również jako gość na balu u Capuletich.

Na scenie nie zabrakło narratorów, którymi były: Kornelia Panajew, Karolina Golonka, Katarzyna Sadowska, Wiktoria Weber oraz Justyna Padula.

Widzowie - uczniowie klas pierwszych i drugich, a także zaproszeni goście byli pod wrażeniem gry aktorskiej i swobody wyrażania myśli w języku angielskim przez młodych aktorów.

Pomysłodawcami i koordynatorami całego przedsięwzięcia były nauczycielki języka angielskiego: Agnieszka Obrzud oraz Beata Damasiewicz.

Galeria zdjęć (portal starosądeckie.info)

Autor: Beata Damasiewicz, Agnieszka Obrzud