• Romeo i Julia w wersji angielskiej
  • Miedzynarodowe Projekty eTwinningowe
  • wowslider.com
  • Zabawa szkolna
Romeo i Julia w wersji angielskiej1 Występ z okazji Świąt Wielkanocnych2 Szlachetna Paczka3 Casting na Św. Mikołaja4 Akademia z okazji 11 listopada5 Wycieczka do Oświęcimia6 Walentynki7 Miedzynarodowe Projekty eTwinningowe8 Akcja charytatywna9 Zabawa szkolna10
bootstrap slider by WOWSlider.com v8.7

Wycieczka klas trzecich do Oświecimia

Zgodnie ze szkolną tradycją i Programem Wychowawczym Szkoły klasy trzecie Gimnazjum im. J. Słowackiego w Starym Sączu wzięły udział w wycieczce do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Oświęcimia. Pojechały klasy III A, B, C, D - 90 uczniów z wychowawcami: M. Bielak, E.¤Mrówka, T. Tyka, N. Lelek i opiekunami: J. Bochniarz, E. Załubska, ks.¤T.¤Chrupek i D. Furtak.

Wycieczka odbyła się 6 października 2017r., a jej I etapem była Kalwaria Zebrzydowska, jedno z najważniejszych miejsc dla polskiej kultury religijnej, magiczne pod wieloma względami, malowniczo położone niedaleko Krakowa z kapliczkami i stacjami drogi krzyżowej wzorowane na Jerozolimie.

Od czterech stuleci z niesłabnącą żarliwością do Matki Bożej Kalwaryjskiej zdążają rzesze pielgrzymów, z różnych zakątków świata, by Tej, która "króluje, uzdrawia i pociesza" składać swoje prośby. A Ona rozdaje łaski uproszone u Syna. I my z naszymi prośbami przybyliśmy do Płaczącej Matki. Wzięliśmy udział we mszy św. i odnowiliśmy Akt zawierzenia Matce Boskiej. Wierzymy, że zostaniemy wysłuchani.

II etap - Wadowice. Polaków, wnoszących w dziedzictwo ludzkości swój geniusz było wielu, ale Papież Polak był tylko jeden - Karol Wojtyła - Jan Paweł II z Wadowic.

Miasto rodzinne, kościół parafialny i Muzeum Jana Pawła II zwiedzaliśmy z wielkim zainteresowaniem.

Dom, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, spędził w nim dzieciństwo i młodość jest dziś muzeum. Od 2014 r. turyści mogą, dzięki multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000 m2 powierzchni, zapoznać się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II. Sercem muzeum jest mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i przeżył 18 lat. Wewnątrz znajdują się oryginalne eksponaty związane z rodziną Wojtyłów.

Muzeum jest nowoczesne i świetnie przygotowane do poznania naszego wspaniałego Rodaka. Byliśmy pod dużym wrażeniem, zwiedzając ten wyjątkowy obiekt.

I jak co roku, w Wadowicach były smaczne „papieskie kremówki”.

III etap - Auschwitz-Birkenau – Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady, wpisany na listę UNESCO w 1979 r. Symbol planowanego ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na terenie koszar wojskowych w Oświęcimiu.

Na terenie okupowanej Polski niemieccy naziści stworzyli miejsce, które stało się symbolem ludobójstwa. W 1940 r. na życzenie Heinricha Himmlera na przedmieściach miasta Oświęcim powstał kompleks obozów, znany pod nazwą Auschwitz-Birkenau.

Mówiąc o niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady pamiętać należy, iż mamy do czynienia z dwoma obozami: tzw. Auschwitz I, powstałym już w roku 1940, jako obóz koncentracyjny oraz tzw. Auschwitz II – Birkenau, nierozerwalnie związany z przejmującą tragedią Holocaustu – „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”.

Ludzie ginęli tu, w niewyobrażalnych mękach, w bólu, poniżeniu, spotęgowanym widokiem umierających w udręczeniu bliskich.

W jak okrutny sposób zostali zabici, i w jak tragicznych warunkach dane było nielicznym z więźniów przeżyć, można zobaczyć w zaskakującej swą prostotą i porażającej swą wymową ekspozycji na terenie obozów Auschwitz I oraz Auschwitz II - Birkenau. Ogromne wrażenie robią tysiące oprawek do okularów, setki kilogramów ludzkich włosów i przedmioty codziennego użytku zabrane więźniom – jedyny ślad po tysiącach Żydów z całej Europy.

Ekspozycje muzeów są drastyczne, w milczeniu zwiedzaliśmy kolejne obiekty, a pod ścianą śmierci bloku 11 złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze, by przedłużyć modlitwę i zadumę.

Wycieczka była trudna, wymagająca powagi i refleksji, ale wyjątkowa. Dzięki niej poznaliśmy historię Jana Pawła II oraz prawdę o niemieckich obozach koncentracyjnych.

Zapraszamy do galerii zdjęć (autor: Maria Bielak)

Autor: Maria Bielak