Zajęcia w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa

28 listopada 2017 r. odbyły się zajęcia w ramach Projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa. Przeprowadził je policjant mł. asp. Rafał Ruman. W klasach pierwszych tematem przewodnim była „Bezpieczna droga do szkoły” i „Zasady bezpiecznego zachowania się na drodze”. Bezpieczne przechodzenie przez ulicę, niebezpieczeństwo jakie niesie ze sobą kontakt z nieznajomym, zagrożenia związane z wsiadaniem do obcych samochodów – to tylko niektóre tematy podejmowane przez pana policjanta. W myśl zasady, że najlepszą formą nauki jest zabawa, dzieci śpiewem i wierszami utrwaliły zasady związane z ruchem drogowym.

Poważnym, nowym niebezpieczeństwem są zagrożenia związane z Internetem. Profilaktyka i reagowanie na zagrożenia w sieci były głównymi tematami omawianymi na spotkaniu w klasach czwartych. Najczęstsze zagrożenia, na jakie narażone są dzieci:

-uzależnienie od Internetu,

-kontakt z internetowymi oszustami,

-nieświadome uczestniczenie w działaniach niezgodnych z prawem,

-nieświadome udostępnianie informacji (np. numerów kart, adresów, haseł itp.).

Uczniowie byli bardzo zaciekawieni informacjami przekazanymi przez pana policjanta, zadawali mnóstwo pytań. Być może zajęcia te uzmysłowią młodym ludziom jakie pokusy i zagrożenia mogą czyhać na użytkowników Internetu.

Autor: Małgorzata Koszyk