Ten dzień dla uczniów klasy IVa był wyjątkowy

Święty Mikołaj siedzi po uszy zanurzony w niebie, uczy rozdawać, niczego nie chce dla samego siebie. /ks. Jan Twardowski/

W swoich homiliach wygłoszonych do dzieci, ks. Jan Twardowski pytał: Dlaczego, chociaż jest zimno, uśmiechamy się, kiedy słyszymy o świętym Mikołaju? Dlaczego klaszczemy w ręce, gdy po schodach idzie ktoś przebrany za świętego Mikołaja? Dlaczego wyciągamy do niego ręce? Dlatego, że święty Mikołaj sprawiał radość. Mieszkał w małym miasteczku, gdzie wszystkie okna w nocy były pootwierane, i po cichu przez nie wrzucał ludziom prezenty. Chciał sprawiać wielką radość i z ogromnego serca wciąż dawał prezenty małe, malutkie, najmniejsze.

6 grudnia uczniowie klasy IVa uczyli się dobroci, a wszystko za sprawą świętego Mikołaja, który przypomina nam o tym, iż należy nie tylko przyjmować, ale także dawać i sprawiać innym radość. Wszyscy uczniowie IVa byli dzisiaj podobni do świętego Mikołaja, bo tak jak kiedyś on, sprawiali radość. Konrad Morzywołek, dzięki pomocy mamy, w wieczór poprzedzający 6¤grudnia, przygotował wspaniały mikołajowy strój, a potem na godzinie wychowawczej przebrał się za klasowego Mikołaja. Na wszystkich uczniów w sali lekcyjnej czekała też niezwykła choinka, bo wykonana z zielonych plastikowych butelek po wodzie mineralnej, którą na tą okazję zrobił i przyniósł do szkoły nasz klasowy Mikołaj, czyli Konrad Morzywołek. Laskę dla świętego Mikołaja wykonał Szymon Kostrzeba wraz z mamą. Nie zabrakło pomocników Świętego Mikołaja. Były świąteczne elfy, czyli Julka Jawor, Dominika Wastag, Weronika Golonka, Gabrysia Mordarska i Julka Zegralińska, a także Śnieżynka, w roli której wystąpiła Klaudia Zielińska. Wszyscy uczniowie niecierpliwie czekali na prezenty od Świętego Mikołaja. Nie zabrakło wielu chwil radości, pamiątkowych zdjęć z Mikołajem i wspólnego śpiewania świątecznej piosenki pt. A Mikołaj pędzi...".

Mikołajki były również świetną okazją do podziwiania wszystkich ekologicznych choinek wykonanych przez czwartoklasistów. Na koniec ogłoszeni zostali zwycięzcy klasowego konkursu z języka angielskiego, który polegał na przygotowaniu projektów na temat różnych słów w języku angielskim. Ze wspaniałych prac powstała galeria na gazetce w sali 12 Around Europe. Uczniowie klasy IVa przygotowali informacje o krótkich słowach w języku angielskim, ulubionych słowach w języku angielskim, a także wyrazach z języka angielskiego, które funkcjonują również w języku polskim. I miejsce zdobyły Klaudia Zielińska oraz Zuzanna Garwol, II miejsce Oskar Skoczeń, a III miejsce Patryk Groń. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Miechurski, Jan Długosz, Gabriela Mordarska, Szymon Kostrzeba, Filip Giera, Weronika Golonka, a także Dominika Wastag. Laureaci nagrodzeni zostali niespodziankami przekazanymi przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które oczywiście wręczył Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami.

Podobny czy niepodobny? On jest zupełnie niepodobny do świętego Mikołaja!- Patrzę na obrazek świętego i on tak jest do niego podobny jak pięść do oka! Bo przecież Święty Mikołaj jest stary i kuśtyka. Święty Mikołaj ma prawdziwą długą brodę. Święty Mikołaj dźwiga ciężki worek. Święty Mikołaj jest w niebie. Święty Mikołaj był biskupem. A on? To przecież dziecko i w dodatku przebrane za świętego Mikołaja!” - mawiał do dzieci w swoich homiliach ks. Jan Twardowski. Dzisiaj jednak w każdym małym serduszku czwartoklasisty zrodziła się chęć dzielenia się radością i dobrocią z innymi. Każdy był dzisiaj podobny do świętego Mikołaja. Dlaczego? Bo sprawił radość!

Autor: Beata Damasiewicz