"Dwójka" ma nowych czytelników

Bez umiejętności czytania nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dlatego też rozbudzanie zainteresowań czytelniczych jest jednym z najważniejszych zadań edukacyjnych przedszkola, domu, szkoły. Książka i czytanie  odgrywają bowiem bardzo ważną rolę we wszystkich okresach życia człowieka. Mówiąc o szkole, należy zwrócić uwagę na ogromną rolę, jaką ma do spełnienia biblioteka szkolna. Wychodząc naprzeciw potrzebom czytelniczym najmłodszych uczniów - pierwszoklasistów, uczennice klasy 2C gimnazjum zrealizowały projekt edukacyjny pt. „Od bajeczki do powieści - rozwijanie zainteresowania książką w środowisku szkolnym wśród uczniów klas pierwszych".
W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie klas drugich gimnazjum po raz ostatni, zgodnie z obowiązującą na tym etapie edukacji podstawą programową, realizują wybrany przez siebie projekt edukacyjny. Zgodnie z definicją, „projekt jest zespołowym, planowym działaniem uczniów, mającym na celu rozwiązanie konkretnego problemu, z zastosowaniem różnorodnych metod”. Niepokojące wyniki sondaży Biblioteki Narodowej dotyczące małej aktywności czytelniczej Polaków skłoniły bibliotekarzy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu do zaproponowania  młodzieży podjęcia szeregu działań, które zachęcą najmłodszych do częstego obcowania z literaturą, bo według Wisławy
Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła” . Praca nad przygotowaniem, zaprezentowaniem i zakończeniem projektu trwała od października 2017 r i przebiegała wieloetapowo. Już 24.10.2017r  uczennice zaprosiły pierwszaków do "krainy baśni". Tajemnicze „czarne stopy” i zagadkowy list zaprowadziły pierwszoklasistów do szkolnej biblioteki. Na początku były zagadki i rozmowa na temat ulubionych książek. A potem..... nagle zaczęły pojawiać się postaci ze znanych baśni. Była Pszczółka Maja, Czerwony Kapturek, a nawet prawdziwy Kot w Butach w pięknym kapeluszu . Również w październiku uczestniczki projektu pomagały w przeprowadzeniu akcji „Podaruj książkę bibliotece”. Dużo radości i zadowolenia przynosiły spotkania, w czasie których uczennice zaprojektowały i własnoręcznie wykonały elementy dekoracji do przedstawienia „Moda na czytanie”. Efektem ich pracy były piękne, kolorowe zakładki do książek, rekwizyty (drukarka, komputer, komórka, mysz komputerowa) oraz nagranie utworów muzycznych. Wreszcie nadszedł najważniejszy moment - 15 grudnia - uroczystość pasowania na czytelnika biblioteki (ostatnie przedsięwzięcie projektu). O godzinie 900  do pięknie przygotowanej sali nr 8 przybyli: pani Jolanta Młodkowska - Czech - redaktor czasopisma „Z Grodu Kingi”, dyrektor naszej szkoły pani Wioletta Nowak  i najważniejsi goście - pierwszoklasiści z wychowawczyniami Stanisławą Bielak - 1A i Bożeną Bielak - 1B. Spotkanie rozpoczęła Kasia Rejowska (ucz. kl. 3A) recytacją wiersza "Książka". Następnie pani Halina Madziar przywitała zebranych. Wielką przyjemnością było popatrzeć na zadziwione i uśmiechnięte buzie pierwszaków, gdy na scenie pojawiły się: stara, zniszczona książka (przepiękna kreacja Kasi Sadowskiej), Atlas, Encyklopedia, Album, Słownik, Baśnie (Joanna Wójcik, Weronika Dolińska, Aleksandra Szczęsna, Sylwia Wojtas, Zuzanna Lis) i czytelnik, wybierający jedną z nich - Laura Korona. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności czytelnicze, samodzielnie odczytując z dużych, kolorowych plakatów prośby zniszczonej książki. Jednak największą atrakcją wzbudzającą  ogólną wesołość było przedstawienie „Moda na czytanie”. „Rywale książki”: komputer, Internet, mysz komputerowa, drukarka, telefon komórkowy zachwalający swoje walory przegrali na korzyść książki, bo:

„....................................

każda moda kiedyś minie.

Lecz jest jedna co zostanie.

Jaka? Moda na czytanie..”

Po części artystycznej nadszedł czas na złożenie ślubowania i moment pasowania na czytelnika. Z rąk pani dyrektor szkoły Wioletty Nowak oraz pani Jolanty Młodkowskiej - Czech uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców i zakładki wykonane przez grupę projektową. Zaproszenie czytelników do biblioteki oraz wspólne zdjęcia zakończyły uroczystość.Na koniec apel do rodziców, aby wspierali i pomagali w wyborze książek, których czytanie przyniesie ich dzieciom ogromną radość i pozostawi cudne wspomnienia. Jeszcze jedna uwaga. Szkoda, że gimnazjalne projekty dobiegają końca. Realizacja tego,  pokazała czym jest zaplanowana, terminowo i dobrze wykonana  praca zespołowa, praca dająca wiele radości, pomagająca w przełamywaniu  barier, własnych słabości i ograniczeń. Za to dziewczynom dziękujemy!

Autor: Halina Madziar, Jolanta Bochniarz