Zbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

Szkoła przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu (Safer Internet Day), który obchodzony jest w dniu 6 lutego. Wydarzenie to ma na celu promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i¤młodzieży do zasobów internetowych. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Głównym zadaniem DBI jest zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z¤problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W tym roku dzień ten obchodzony będzie pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

Dzięki planowanym inicjatywom, nasza szkoła w bieżącym roku czynnie włączy się w obchody tego dnia. Zaplanowane jest wiele działań dla uczniów, rodziców, a także środowiska lokalnego. Szkolni koordynatorzy inicjatywy zwracają się z prośbą do całej społeczności szkolnej, nauczycieli, wychowawców i uczniów, a także rodziców do aktywnego udziału w¤proponowanych przedsięwzięciach.

Poniżej znajduje się szczegółowa lista planowanych działań:

• Konkurs plastyczny dla klas I i IV. Temat konkursu: „Alternatywne formy spędzania czasu wolnego. Jeśli nie Internet i komputer, to co?”. Na plakacie umieszczamy też zdanie opisowe, hasło w języku polskim i angielskim. Plakat wykonują wszyscy uczniowie klas I i IV do 30.01.2018r i przekazują nauczycielom języka angielskiego - pani Beacie Damasiewicz i pani Agnieszce Obrzud.

•  Konkurs plastyczny dla klas VII oraz klas II i III gimnazjalnych – Plakat promujący ideę „Bezpiecznego Internetu i kulturę szacunku w¤sieci” + hasło tematyczne. Plakat wykonuje co najmniej 2 uczniów w¤klasie do 30.01.2018 roku (wszystkie prace konkursowe należy przekazać pani pedagog).

• 01.02.2018r. – 07.02.2018r. – Wernisaż i wystawa prac plastycznych w „Galerii pod 5”.

•  Konkurs na grę planszową dla klas VII oraz klas II i III gimnazjalnych – projekt, wykonanie, tytuł gry tematycznie związany z tematem głównym. Główny motyw „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Gry planszowe należy zaprojektować i wykonać do 05.02.2018 roku, co najmniej jedna gra na klasę, gry można przygotować w grupach do 4 osób (gry przekazujemy pani pedagog).

• Wolontariusze przeprowadzą gry z dziećmi na świetlicy oraz w Placówce Wsparcia Dziennego.

•  Konkurs na prezentację multimedialną i grę multimedialną – dla klas VII oraz klas II i III gimnazjalnych; do 05.02.2018r. (szczegóły u pani Teresy Tokarczyk)

• Konkurs na wiersz, rymowankę zgodną z tematem głównym Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu- dla wszystkich klas do 05.02.2018r; co najmniej 1 wiersz/rymowanka na klasę (wiersze należy składać u pani pedagog).

• W klasach drugich gimnazjalnych odbędą się zajęcia ze specjalistą od spraw uzależnień na temat bezpiecznego korzystania z¤Internetu.

• Dla rodziców klas VII i II gimnazjalnych odbędzie się prelekcja ze specjalistą od spraw uzależnień na temat bezpiecznego korzystania z Internetu.

• W klasach IV i VII odbędą się zajęcia prowadzone przez uczniów klas III gimnazjum na temat bezpiecznego korzystania z Internetu (szczegóły u¤pani A. Obrzud)

Koordynatorzy inicjatywy: Małgorzata Koszyk, Teresa Tokarczyk, Agnieszka Obrzud, Beata Damasiewicz

Autor: Małgorzata Koszyk, Teresa Tokarczyk, Agnieszka Obrzud, Beata Damasiewicz