UCZNIOWIE PISZĄ... Rocznica wybuchu powstania styczniowego

Z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego uczniowie klasy 7b wraz z panią Ewą Sojką wybrali się na miejscowy cmentarz. Odwiedzili grobowiec Starosądeczan, którzy brali udział w powstaniu. Na tablicy przy ich miejscu pochówku widnieją nazwiska: Józef Gądek, Jędrzej Gliński, Andrzej Górka, Ludwik Ziomek, Józef Kosiński, Antoni Reinfuss, Michał Kuczkowski, Jan Plewniak i Marian Kwiatkowski. Niestety inni bohaterowie nie są znani. Uczniowie zostawili znicz opatrzony napisem : "W hołdzie Powstańcom Styczniowym uczniowie Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Juliusza Słowackiego w¤Starym Sączu".

Pani Ewa Sojka opowiedziała naszym uczniom parę ciekawostek o powstaniu. Każdy Polak powinien wiedzieć, że był to zryw narodowy przeciw Rosji, trwający od 22 I 1863 do wiosny 1864 i obejmujący swym zasięgiem Królestwo Polskie, Litwę i Białoruś, w mniejszym stopniu Ukrainę. Była to wojna partyzancka, ponieważ siły wroga były znacznie większe. Sądzimy, że taka lekcja w terenie pozwoli łatwiej przyswoić informacje o powstaniu uczniom "starosądeckiej dwójki".

Autor: Zuzanna Król 7b