• Warsztaty piernikowe
  • Wolontariat
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools
  • Jasełka 2019
  • Erasmus+ Drzewo Dobroci
  • css slideshow
  • Mikołajki
Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195 Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki 8
slider jquery by WOWSlider.com v9.0
 

 

 

LACHOWSKIE SPOTKANIE Z PANIĄ NUTKĄ POD NAZWĄ „WIOSENNE PISANKI I KRASZANKI”


Już po raz trzeci gościliśmy w murach naszej „dwójki” panią Nutkę i jej koncertową ekipę. Tym razem przyjechali do nas w wiosennym nastroju i w przepięknych strojach Lachów sądeckich. Spotkanie rozpoczęliśmy od nauki piosenki o wiośnie pt. „Maszeruje wiosna”, i choć na dworze był mróz i śnieg, w naszej klasie od razu zrobiło się wiosennie, cieplutko i radośnie. Pani Nutka opowiedziała nam o tradycjach ludowych naszego regionu. Rozmawialiśmy o gwarze, obrzędach i zwyczajach ludowych. Dowiedzieliśmy się np. jaka jest różnica między pisanką a kraszanką. Wysłuchaliśmy polki, krakowiaczka i walczyka zagranych na ludową nutę. Pani Nutka zaprezentowała nam również piękne lachowskie stroje: żeński i męski. Mogliśmy je z bliska podziwiać i wymienić ich charakterystyczne elementy. Wszystkim bardzo podobały się piękne hafty na bluzkach, zdobiony cekinami gorset i szeroki męski pas.

 

Przypomnieliśmy sobie, na jakie grupy dzielimy instrumenty, a potem muzycy zaprezentowali nam budowę i brzmienie  klarnetu (jako instrumentu dętego drewnianego), trąbki (jako instrumentu dętego blaszanego) oraz skrzypiec (jako instrumentu strunowego smyczkowego). Niektórzy z nas mogli nawet spróbować na nich grać. Nie za bardzo nam to wychodziło. Przekonaliśmy się, że aby tak po mistrzowsku grać, trzeba wielu godzin ćwiczeń. Na koniec spotkania mieliśmy okazję pobawić się w parach w zabawę ludową pt. „Grozik”. W takie zabawy bawiły się dzieci przed wieloma laty, ale i teraz mieliśmy dużo uciechy kręcąc się w kółeczko i grożąc sobie nawzajem palcem w rytmie ludowej muzyki granej „na żywo” .

Spotkanie z muzykami było bardzo miłe i mamy nadzieję, że jeszcze się z nimi zobaczymy w tym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Autor: Bożena Bielak
Odwiedzin :
 K O N T A K T     Admin. - Agnieszka Obrzud gimn@o2.pl                     ARCHIWUM WIADOMOŚCI 
Prawa autorskie do materiałów, zdjęć zamieszczonych na stronie zastrzeżone.