Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki

Czy w Starym Sączu jest smog? Projekt edukacyjny w „Dwójce”

Według Polskiego Alarmu Smogowego Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę, jak wiele chorób powoduje smog. Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku powoduje uszkodzenia układu nerwowego, co gorsza, także u płodów. Smog jest więc bardzo groźny dla kobiet w ciąży. U dzieci i dorosłych powoduje również alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia oraz nowotwory. Lista skutków oddychania smogiem jest długa i przerażająca.

W ostatnich latach nasila się znacznie problem emisji pyłów i gazów uwalnianych do atmosfery w wyniku spalania paliw kopalnych w paleniskach domowych zwłaszcza w sezonie zimowym oraz transportu samochodowego i¤lotniczego.

By skutecznie walczyć z tym problemem, trzeba stale podnosić świadomość społeczeństwa. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, uczniowie klasy 2c w
¤składzie: Augustyniak Michał, Dąbrowski Jarosław, Kurzeja Bartosz, Miechurski Kacper i¤Nalepa Jakub, przygotowali prezentację i lekcje pokazowe w klasach czwartych.

Praca nad prezentacją trwała blisko 3 miesiące, a poprzedziły ją badania i¤pomiary zanieczyszczenia powietrza w Starym Sączu.

Uczniowie przeprowadzili także quiz a każda poprawna odpowiedź została nagrodzona symbolicznym cukierkiem. Ich kilkumiesięczna praca została przyjęta gromkimi brawami.

Celem projektu było odkrycie zagrożeń w otaczającym środowisku, przeciwdziałanie negatywnym czynnikom SMOG-u i nabycie umiejętności wydobycia istoty i znaczenia negatywnych zjawisk i ich skutków. Uczniowie pracowali metodą projektu i ukończyli go z oceną wyróżniającą.

Autor: Aneta Mamala