Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia

Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz starosądeckich imprez, przyciągając co roku coraz większą rzeszę młodych ludzi promujących zdrowy styl życia. Kolejny już raz Liderzy Promocji Zdrowia ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu i Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach zorganizowali Gminne Obchody Światowego Dnia Zdrowia. W tym roku mottem głównym uroczystości były słowa: „Pośród spraw ludzkich niższego rzędu, nie ma i nigdy nie było w historii człowieczego losu sprawy ważniejszej od zdrowia”.

Uroczystość odbyła się 6 kwietnia 2018 r. w sali kina „Sokół” w Starym Sączu. Przybyli na nią:

Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek,

Przewodnicząca Rady Miejskiej – Ewa Zielińska,

Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych -  Józefa Zbrońska,

Dyrektor Powiatowej i Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej – Maria Sosin,

Kierownik Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego w Starym Sączu – Jolanta Koszkul,

Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Gniazdo” - Zofia Wcisło,

Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej – Franciszek Tudaj,

Dyrektorzy, nauczyciele gimnazjów i szkół podstawowych z gminy Stary Sącz.

Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program artystyczny:

Konkursy:

- konkurs piosenki  „O zdrowiu śpiewam” dla uczniów Szkół   Podstawowych klas  I- III,

-konkurs akrobatyczno – taneczny dla uczniów Szkół   Podstawowych klas  IV-VI,

-konkurs wiedzy „Jesteś tym, co jesz” - dla uczniów klas VII i klas  gimnazjalnych,

Wystawę prac plastycznych z konkursów:

-„Moc owoców i warzyw” - dla uczniów Szkół Podstawowych klas  I- III,

-„Aktywnie po zdrowie” - dla uczniów Szkół Podstawowych klas  IV-VI,

-„Zdrowe trendy” - dla uczniów klas VII i klas gimnazjalnych,

Zawody sportowe -  dwa tygodnie wcześniej odbyły się rozgrywki sportowe w piłce siatkowej.

Spora grupa uczniów naszej szkoły przystąpiła do konkursów zaproponowanych przez organizatorów. Tym bardziej uroczystość rozdania nagród była dla nas ważna. Oto nazwiska osób nagrodzonych i wyróżnionych:

W konkursie piosenki  „O zdrowiu śpiewam”

I miejsce oraz nagrodę publiczności zdobyły: Emilia Nalepa, Antonina Sowińska

VI miejsce – Maja Majerska, Magdalena Gil, Jakub Jankowski.

W konkursie akrobatyczno – tanecznym

IV miejsce – Emilia Porwoł, Emilia Orłowska

W konkursie plastycznym „ Moc owoców i warzyw”

I miejsce – Martyna Karwala, reprezentująca Placówkę Wsparcia Dziennego,

III miejsce – Anna Wajnert,

IV miejsce – Alex Błaszczyk.

W konkursie plastycznym „Aktywnie po zdrowie”

III miejsce – Oskar Skoczeń,

V miejsce – Weronika Golonka.

W konkursie plastycznym „ Zdrowe trendy”

I miejsce – Kamila Borkowska,

III miejsce – Paulina Leszko.

W przeprowadzonych zawodach sportowych uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi i zajęli pierwsze miejsce. Opiekunem zespołów była pani Edyta Dutka.

Podczas oczekiwania na werdykt jury na scenie pojawili się Liderzy Promocji Zdrowia ze starosądeckiej „dwójki” i pół żartem- pół serio przedstawili zgromadzonym jak ważny dla młodego człowieka jest zdrowy styl życia. „Problemy Marleny” - bo tak brzmiał tytuł przedstawienia - śpiewem, zabawą i przemyślanym tekstem zmuszały odbiorców do zastanowienia się nad sobą, swoimi nawykami wpływającymi na zdrowie. Widzowie nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Swoją grą autorską zachwycali: Zuzanna Obrzud, Martyna Dziarmaga, Amelia Wokacz, Oliwia Karwala, Gabriela Orłowska, Kaja Sukiennik, Oliwia Tokarczyk, Ewelina Tarko, Maksymilian Ostrówka. Chórek tworzyły: Anna Sztafa, Julia Pituch, Emilia Porwoł, Emilia Orłowska, Kinga Florek, Paulina Drożdż, Sylwia Wojtas i Joanna Wójcik. Imprezę brawurowo poprowadziły Urszula Zwolińska, Patrycja Szabla i Monika Grabska.

Nie udałoby się przeprowadzić organizatorom tak pięknej uroczystości, gdyby nie wsparcie Komisji ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy UM w Starym Sączu. Dzięki wsparciu finansowemu tej instytucji organizatorzy mogli nagrodzić każdego  ucznia i podopiecznego  uczestniczącego w przeprowadzonych konkursach.

Do zobaczenia za rok.

Autor: Małgorzata Koszyk, Halina Madziar