Szkolny Dzień Promocji Zdrowia

12 kwietnia 2018 r. obchodzony był w naszej szkole Szkolny Dzień Promocji Zdrowia, będący podsumowaniem całorocznych działań.

Celem podjętych działań było promowanie zdrowego stylu życia, wskazanie zachowań prozdrowotnych oraz eliminowanie zachowań negatywnie wpływających na nasze zdrowie.

W tym roku Liderzy Promocji Zdrowia zaprosili do udziału w obchodach Szkolnego Dnia Promocji Zdrowia uczniów klas pierwszych i czwartych. Uroczystość rozpoczęli najmłodsi nasi uczniowie ,którzy udzielili wszystkim cennych wskazówek jak dbać  o zdrowie.

Emilia Nalepa poprzez piosenkę własnego autorstwa udowodniła nam, że owoce i warzywa mają moc. Antonina Sowińska rytmicznie i z dużym wdziękiem zaśpiewała piosenkę o ogórku. Następnie swoje przygotowane wiersze wyrecytowali: Magdalena Gil, Maja Majerska, Anna Majda, Wiktoria Kostrzeba, Wiktoria Król, Emil Świątnik, Alex Błaszczyk, Magdalena Biel, Martyna Karwala i Maksymilian Kowal.

Prezentacje najmłodszych wszystkim obecnym dostarczyły wielu pozytywnych i bardzo pouczających emocji i wskazówek.

Następnie Liderzy Promocji Zdrowia pół żartem - pół serio przedstawili zgromadzonym jak ważny dla młodego człowieka jest zdrowy styl życia. „Problemy Marleny” - bo tak brzmiał tytuł przedstawienia - śpiewem, zabawą i przemyślanym tekstem zmuszały odbiorców do zastanowienia się nad sobą, swoimi nawykami wpływającymi na zdrowie. Widzom bardzo podobały się występy mini – chórku, który mądre teksty profilaktyczne wyśpiewał w rytm znanych melodii.

Po przedstawieniu pani dyrektor Wioletta Nowak wręczyła nagrody uczestnikom szkolnych konkursów prozdrowotnych. Nagrody otrzymali:

-W konkursie wiedzy „ Jesteś tym, co jesz” - Zuzanna Kurzeja , Kinga Wańczyk,

-W konkursie akrobatyczno – tanecznym : Emilia Porwoł i Emilia Orłowska,

-W konkursie plastycznym „ Moc owoców i warzyw” : Julia Rucińska, Martyna Pituch, Maja Majerska , Wiktoria Kostrzeba, Antonina Zielonka, Anna Majda, Szymon Pierzchała,

-W konkursie plastycznym „ Aktywnie po zdrowie” : Klaudia Zielińska,Emilia Porwoł, Gabriela Mordarska, Emilia Sutkowska, Sebastian Rumin.

-W konkursie plastycznym „ Zdrowe trendy” : Kornelia Panajew, Ewa Liana, Piotr Padula,

-W konkursie piosenki i wiersza: Emilia Nalepa, Antonina Sowińska, Magdalena Gil, Maja Majerska, Anna Majda, Wiktoria Kostrzeba , Wiktoria Król, Emil Świątnik, Alex Błaszczyk, Magdalena Biel, Martyna Karwala i Maksymilian Kowal.

Przypominając, jak ważny w życiu każdego człowieka jest wybór zdrowego stylu życia w naszej szkole w ciągu całego roku podjęto szereg działań promujących zdrowie. Były to między innymi:

·realizacja programów profilaktycznych m.in.  „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Młodość, Wolność, Kreatywność”, „Trzymaj formę” „Twoja krew – moje życie”, „Profilaktyka zakażeń wirusem HPV”,

·współorganizacja Gminnego Dnia Zdrowia,

·zajęcia profilaktyczne na temat uzależnień (narkotyki i dopalacze, uzależnienia behawioralne, cyberprzemoc dla),

·spotkanie profilaktyczne dla rodziców uczniów klas II i VII na temat uzależnień, prowadzone przez specjalistę od spraw uzależnień,

·zajęcia dla uczniów klas II na temat zakażeń wirusem HIV/AIDS,

·zajęcia z kształtowania prawidłowego stylu życia : zdrowe odżywianie, aktywizacja ruchowa, unikanie uzależnień,

·profilaktyka grypy w szkole i zakażeń miningokokowych,

·„Bezpieczna droga do szkoły; Odpowiedzialność prawna nieletnich” – zajęcia z policjantem.

Mamy nadzieję, że dzięki przeprowadzonym akcjom, realizowanym programom oraz działaniom Liderów Promocji Zdrowia uczniowie naszej szkoły będą dokonywać w życiu tylko dobrych, „zdrowych” wyborów.

Zapraszamy do galerii zdjęć (fot. Bożena Bielak)

Autor: Małgorzata Koszyk, Anna Liburska, Halina Madziar