Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu
(Gimnazjum do 2017r.)

Warsztaty piernikowe 1 Wolontariat2 Jasełka 20193 Erasmus+ Against Bullying for a Better Inclusion in Schools4 Jasełka 20195
Erasmus+ Drzewo Dobroci6 Słowacki dla najmłodszych - URS7 Mikołajki

Wtedy grały wszystkie dzwony... - uroczysta akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Trzeci maja szczególnie wpisuje się w serca Polaków. Społeczność naszej szkoły nie pozostała więc obojętna wobec wydarzeń z 1791 roku i postanowiła uczcić pamięć tych, którzy przyczynili się do stworzenia pierwszej w Europie konstytucji. Uczniowie klasy IVa w osiemnastowiecznych kostiumach zabrali nas w symboliczną podróż w czasie.

Program artystyczny, którego celem było przybliżenie postanowień Konstytucji 3 Maja, rozpoczął się polonezem wykonanym przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dziewczynki z wianuszkami na głowie i w strojach krakowskich, a chłopcy w strojach galowych tańczący do dźwięków Poloneza Trzeciego Maja wprowadzili nas w wyjątkowy nastrój. Nie mogło oczywiście zabraknąć Jankiela (Szymon Kostrzeba), który przygrywał tańczącym parom, podczas gdy Michał Zygmunt z klasy drugiej gimnazjum recytował fragment Koncertu Jankiela z Pana Tadeusza. Motyw Poloneza 3 Maja przewijał się już przez całość przedstawienia. „Telewizja Królewska” prowadzona przez dwóch prezenterów: Oskara Skocznia i Jana Długosza wprowadzała zebranych w różne momenty związane z podpisaniem konstytucji. Pojawia się więc wywiad z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim (Konrad Morzywołek), przeprowadzony przez reporterów prosto z sali sejmowej, w których brawurowo wcielili się Włodzimierz Kowalik i Filip Giera. Również Caryca Katarzyna (Weronika Golonka) ma do powiedzenia kilka słów, jednakże korespondentka zagraniczna (Zuzanna Garwol) nie ma zbyt optymistycznych wieści do przekazania Polakom. Rozmawia ona również z przyjaznym Polakom Robespierrem (Jakub Załubski). Oprócz przedstawienia sytuacji politycznej tamtych czasów, klasa 4a pięknie zaśpiewała pieśń Witaj Maj, Trzeci Maj; Emilia Nalepa (klasa 1a) zagrała na skrzypcach wzruszające dźwięki Poloneza Trzeciego Maja, a Anna Sztafa i Julia Pituch z klasy 4b wystąpiły z piosenką „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Na koniec uczniowie klasy 4b zaprezentowali układ z flagami do muzyki Maksima Mrvicy „Croatian Rhapsody” .

Ponadto wystąpili:

Igor Jabłoński, Aniela Gacek, Emilia Nalepa, Martyna Pituch, Antonina Sowińska, Anna Wajnert, Antonina Zielonka, Julia Rucińska, Krzysztof Skoczeń, Alex Błaszczyk, Magdalena Biel, Jakub Jankowski, Wiktoria Król, Łukasz Cieśla, Wiktoria Kostrzeba, Urszula Rams, Julia Jawor, Antoni Budkiewicz, Patryk Groń, Piotr Jawor, Gabriela Mordarska, Julia Zegarlińska, Klaudia Zielińska, Michał Handzlik, Adam Orłowski, Julia Kroczek, Sebastian Rumin, Filip Derczyński, Artur Gancarczyk, Izabela Oleksy, Gabriela Trojan, Julia Szlęk, Kinga Szlęk.

Klasa 4b w układzie "Moja Ojczyzna"

Na koniec nastąpiło rozdanie nagród w Szkolnym Konkursie Plastyczno-Literackim pt „Wtedy grały wszystkie dzwony… Konstytucja 3 Maja”.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez firmy Fakro Sp. z o.o. oraz Biurowiec. Dla wszystkich występujących na scenie Cukiernia Jeziorek przygotowała pyszne lody. Przyznano również dodatkowe nagrody-niespodzianki dla laureatów Konkursu Plastyczno-Literackiego Wtedy grały wszystkie dzwony.... Weronika Golonka z 4a, Oliwia Tokarczyk z 7c i Urszula Rams z 7b wygrały wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz nagrodzonych

Galeria zdjęć (fot.Aneta Mamala)

Autor: Beata Damasiewicz, Beata Knaga - Obrzud, Agnieszka Obrzud